Polska może być wolna od smogu już za 6 lat. Jest jeden warunek

Polska może mieć czyste powietrze spełniające nowe normy jeszcze w tej dekadzie - twierdzą autorzy nowego raportu. Warunkiem jest jednak utrzymanie tempa wymiany kotłów. Ważne, aby z kraju usuwane było co najmniej 6 tysięcy "kopciuchów" tygodniowo.

Eksperci są zgodni - Polska może być wolna od smogu już w 2030 r. Konieczne jest jednak, aby walka o czyste powietrze nie zwolniła
Eksperci są zgodni - Polska może być wolna od smogu już w 2030 r. Konieczne jest jednak, aby walka o czyste powietrze nie zwolniłaBartlomiej Magierowski/East News/Wojciech Strozyk/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zaproponowana przez Komisję Europejską nowelizacja Dyrektywy ds. Jakości Powietrza (AAQD) pomoże wydłużyć życie milionów Polaków, zmniejszyć liczbę zachorowań i obniżyć rachunki za energię gospodarstw domowych w Polsce - wynika z opublikowanej właśnie analizy eksperckiej.

Smog w Polsce może odejść w niepamięć

O tym, czy przyjąć nowelizację zadecyduje w najbliższych tygodniach nowa minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Badacze z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza (ECAC) we współpracy z m. in. Uniwersytetem Wrocławskim i Krajowym Ośrodkiem Bilansowania i Zarządzania Emisjami, przeanalizowali, jak zmieni się powietrze w Polsce, jeśli przestrzegać będziemy uchwał antysmogowych i zgodnie z nimi wymieniać stare kotły na nowoczesne źródła ogrzewania.

Założono wymianę 2,7 mln istniejących, przestarzałych urządzeń grzewczych (dane na 2022 rok). Jak wynika z założeń modelu, większość wymian będzie dotowana (2 427 540 szt.), a pozostałe zostaną naturalnie (334 833 szt.).

Utrzymanie takiego tempa wymiany sprawi, że po zakończeniu tego procesu blisko 30 mln Polaków będzie mieszkało na obszarach spełniających zaostrzone normy jakości powietrza, zgodne z najnowszymi wytycznymi WHO, które zostały też zaproponowane przez Komisję Europejską. Obecnie tak czystym powietrzem oddychają zaledwie 2 miliony mieszkańców Polski.

To ważna wiadomość dla polskiego rządu

Oszacowano, że utrzymanie tempa wymiany "kopciuchów" może powstrzymać nawet ponad 20 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce rocznie. Smog nadal odgrywa bardzo dużą rolę jako czynnik pogarszający stan osób ze schorzeniami układu oddechowego czy układu krążenia, ale nie tylko. Obecnie co roku na choroby powiązane z zanieczyszczeniem powietrza umiera w Polsce ponad 40 tysięcy osób.

Dodatkową korzyścią z poprawy jakości powietrza w Polsce będzie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. W przypadku dwutlenku węgla z gospodarstw domowych mowa nawet o 33 proc.

- To ważna analiza dla nowego rządu - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - Pojawiła się nadzieja, że mamy dużą szansę wygrać ze smogiem. Najbliższe cztery lata zdecydują, czy rozpoczęte już procesy wymiany źródeł ciepła w polskich domach i ich termomodernizacja zakończą się sukcesem.

Greenwashing w praktyceINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas