Miasta z największym smogiem w Polsce. Numer jeden pozostał bez zmian

Polski Alarm Smogowy opublikował nowy ranking miast z największym smogiem w Polsce. Przedstawiono w nim dane o zanieczyszczeniach powietrza w 2022 r. Na czele ponownie uplasowała się Nowa Ruda, która ma najgorszą jakość powietrza w aż trzech kategoriach. W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie, w którym zainstalowano stację pomiarową.

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce w 2022 r. Na pierwszym miejscu ponownie znalazła się Nowa Ruda (woj. dolnośląskie)
Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce w 2022 r. Na pierwszym miejscu ponownie znalazła się Nowa Ruda (woj. dolnośląskie)Andrzej Grygiel/East News/materiały prasowe/Polski Alarm SmogowyEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Najnowszy ranking został opracowany na podstawie danych o smogu i jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony środowiska za rok 2022.

Smogowy ranking polskich miast

Na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce kolejny raz znalazła się Nowa Ruda położona w woj. dolnośląskim. Miasto zostało smogowym "zwycięzcą" we wszystkich trzech kategoriach. To właśnie w Nowej Rudzie odnotowano w 2022 r. najwięcej dni smogowych (95 dni), najwyższe stężenie PM10 oraz najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu, które wyniosło 9 ng/m3, czyli 900 proc. normy.

Wśród smogowych liderów zastanawia również duża liczba miejscowości z Małopolski (aż 5 miejscowości na 15 o najwyższym stężeniu benzo[a]pirenu). To w tym województwie na skutek decyzji sejmiku województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie "kopciuchów", czyli kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze. To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy - zauważają przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.

Uwagę zwraca Nowe Miasto Lubawskie w woj. warmińsko-mazurskim. To pierwszy rok, w którym miasto otrzymało nową stację pomiarową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i od razu pojawiło się w pierwszej dziesiątce najmocniej zanieczyszczonych miejscowości (53 dni smogowe, 700% normy dla stężenia benzo[a]pirenu).

Szczególnie martwi także wysoka pozycja niektórych uzdrowisk w rankingu. Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój to przekroczenia rakotwórczego BaP od 300 do 600 proc. normy.

W 2022 r. najwięcej dni smogowych - 95 - odnotowano w Nowej Rudzie. Na liście są też m.in. Sucha Beskidzka, Pszczyna, Żywiec i Nowy Targ
W 2022 r. najwięcej dni smogowych - 95 - odnotowano w Nowej Rudzie. Na liście są też m.in. Sucha Beskidzka, Pszczyna, Żywiec i Nowy TargPolski Alarm Smogowymateriały prasowe

Walka ze smogiem w Polsce zaczyna przynosić efekty

We wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy PAS zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 r.

Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty - powietrze w Polsce zaczyna się powoli poprawiać, czego dowodzi również porównanie smogowych rekordzistów z roku 2014 i 2022. W ciągu dziewięciu lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu zmalało o 47 proc., liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26 proc., a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą.

Poprawę widać we wszystkich opomiarowanych miejscowościach. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż 40 proc. Największe zmiany widać w liczbie dni smogowych. W ciągu ośmiu lat w Nakle liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania spadła ponad pięciokrotnie! Lepiej jest również we wciąż bardzo zanieczyszczonej Pszczynie (dwukrotny spadek) czy niewielkim Godowie (trzykrotny spadek).

"To dobre sygnały płynące z zasmogowanej wciąż Polski" - podkreśla Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. "Widzimy, że wdrażane działania, szczególnie likwidacja "kopciuchów", zaczynają przynosić rezultaty. Niezmiernie ważne jest jednak, żeby władze rządowe i samorządowe nie spoczęły na laurach i kontynuowały te działania".

"Powietrze powoli się poprawia, zmniejsza się również liczba zgonów wywołanych zanieczyszczeniem, ale sytuacja jest wciąż bardzo zła. W Polsce wciąż dymią 3 miliony "kopciuchów - podsumowuje Piotr Siergiej.

Trzęsienia ziemi. Czy mogą pojawić się w Polsce?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas