Jak działa maska antysmogowa i czy warto ją nosić?

Maska antysmogowa. Znak naszych czasów czy niepotrzebny wymysł? Każdego roku, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, powraca temat ochrony organizmu przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza. Jednym ze sposobów na tę ochronę są maski antysmogowe, konstruowane tak, by pochłaniać szkodliwe pyły zawieszone w powietrzu.

Maska antysmogowa z filtrem HEPA.
Maska antysmogowa z filtrem HEPA. ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Jak działa maska antysmogowa?

Wskaźniki norm dotyczących pyłów zawieszonych w powietrzu w Polsce są regularnie przekraczane. W tym sezonie nie należy spodziewać się zmian - problemy na rynku energetycznym mogą jedynie nasilić problem. Maski antysmogowe powstały po to, by w miarę możliwości chronić ludzki organizm przed zgubnym oddziaływaniem zanieczyszczonego powietrza.

Jak działa maska antysmogowa? W przypadku większości masek kluczowym aspektem nie jest materiał, z jakiego są wykonane (zwykle jest to poliester albo neopren), ale rodzaj filtrów, w jakie są wyposażone. Nowoczesne maski antysmogowe są wzbogacone o specjalne filtry PM10, czyli takie, które wyłapują pyły o średnicy mniejszej niż 10 μm oraz PM2,5 wyłapujące pyły o średnicy mniejszej niż 2,5 μm. To właśnie za sprawą filtrów szkodliwe substancje zawarte w powietrzu są przechwytywane, zanim trafią do płuc.

Jakie maski chronią przed smogiem?

Maski antysmogowe wykorzystuje się po to, by jak najbardziej ograniczyć kontakt ze skażonym, zanieczyszczonym powietrzem. Warto pamiętać o tym, że niezależnie od typu maska ma szansę spełniać swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dobrana i dobrze dopasowana do twarzy. 

Producenci bardzo często oferują kilka rozmiarów masek właśnie po to, by każdy mógł indywidualnie dobrać produkt do swoich wymagań.

Wychodząc na dwór warto założyć maseczkę. 123RF/PICSEL

Rosnące zapotrzebowanie na maski przeciwsmogowe sprawia, że na rynku jest dostępnych coraz więcej ich rodzajów. Są maski spacerowe, maski dla dzieci oraz specjalne modele dla biegaczy i rowerzystów, które umożliwiają swobodną wymianę powietrza podczas aktywności fizycznej. Bardzo istotny jest również rodzaj filtrów, jakie zostały umieszczone w masce.

Jakie maski chronią przed smogiem i z czego można wybierać?

  • Filtry węglowe. Maski z filtrem węglowym są skuteczne i bardzo popularne, warto jednak wybierać te z oznaczeniem N99, które wskazuje, że maska z takim filtrem będzie wyłapywała 99% wszystkich pyłów zawieszonych w powietrzu.
  • Filtry HEPA. High Efficiency Particulate Air, czyli filtr HEPA, zawiera elektrostatycznie naładowane cząsteczki, które wyłapują niebezpieczne dla zdrowia pyły. Tego rodzaju maski mogą wyłapać aż 99,97% wszystkich zanieczyszczeń - nie tylko pyłów, ale również bakterii czy grzybów.
  • Filtry łączone. Niektóre maski są wyposażone zarówno w filtr węglowy, jak i HEPA, co daje wyjątkową skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń.
  • Filtry BIO. Filtry bioaktywne nie tylko wyłapują szkodliwe cząsteczki, ale również je neutralizują, zamiast kumulować wewnątrz siebie.

Jak często wymieniać filtry w masce antysmogowej?

Kluczem do prawidłowego funkcjonowania maski antysmogowej jest jej odpowiednia eksploatacja i regularna wymiana filtrów. Jak często wymieniać filtry w masce antysmogowej? To powinno być uzależnione od stanu powietrza, rodzaju maski oraz częstotliwości jej użytkowania. Warto pamiętać o tym, że im większe stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu, tym filtr szybciej będzie się zużywał. Dokładne informacje na temat tego, jak często wymieniać filtry, są zazwyczaj podane przez producenta w instrukcji użytkowania maski.

Zalecenia regularnej wymiany filtra dotyczą wyłącznie masek wielorazowego użytku. Na rynku istnieją również jednorazowe, tanie modele, które po jednym użyciu należy wyrzucić. Można również kupić takie, w których nie da się wymienić filtra. Takiej maski można używać tylko przez jakiś czas, a gdy się zużyje, trzeba wyrzucić ją do kosza.

Czy warto nosić maskę chroniącą przed smogiem?

Dobra maska chroniąca przed smogiem może przydać się każdemu, szczególnie w dni, kiedy są ogłaszane alarmy smogowe. Takie zabezpieczenie może być jednak wyjątkowo istotne dla seniorów, osób narażonych na choroby układu oddechowego oraz intensywnie uprawiających sporty, np. bieganie czy jazdę na rowerze.

Jak truje nas smog?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas