Czyste powietrze 2023 i nowe zasady. Więcej pieniędzy na piece i ocieplenie
Jak podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita", rządowy program antysmogowy "Czyste powietrze" ma się doczekać w 2023 roku kolejnego "nowego otwarcia". Rząd chce przeznaczyć więcej pieniędzy nie tylko na wymianę pieców, ale także ocieplenie budynków.
Jak informowaliśmy w Zielonej Interii, tempo wymiany pieców w antysmogowym programie "Czyste powietrze", mimo licznych aktualizacji i wysiłków rządu, rozczarowuje. Jeśli wymiana nie przyspieszy, program trzeba będzie wydłużyć o co najmniej kilka lat.
"Czyste powietrze" zmniejszy zapotrzebowanie na węgiel?
"Rzeczpospolita" dotarła do informacji, z których wynika, że rząd wziął pod uwagę krytykę i planuje restart programu "Czyste powietrze". "Zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych. Przy okazji powinien się zmniejszyć popyt na węgiel, tej zimy towar deficytowy" - podaje dziennik.
Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają zapowiedzieć zmiany w "Czystym powietrzu" na konferencji zaplanowanej na 14 grudnia.
Zmiany w "Czystym powietrzu" na 2023 r.
Wiadomo już także, jakich zmian możemy spodziewać się po restarcie programu "Czyste powietrze" w 2023 r. Będzie to m.in.:
- podniesienie progu dochodowego ze 100 tys. do 135 tys. zł rocznie;
- wyższa kwota maksymalnej dotacji (w związku z inflacją);
- usprawniona ścieżka kredytowa dla zamożnych z częściową spłatą kapitału.
Jak informuje "Rzeczpospolita", "program w nowej odsłonie ma oferować znacząco większe wsparcie na zwiększenie efektywności energetycznej budynku i zmniejszenie zużycia energii na cele ogrzewania domu do wartości nie większej niż 80 kWh/mkw. lub o minimum 40 proc. Jednocześnie wraz z wojewódzkimi oddziałami NFOŚiGW pracuje nad uproszczeniem procesu rozliczeń".
Źródła: Rzeczpospolita, PAP, Zielona Interia