W Rumunii ruszył największy system kaucyjny na świecie
Rumunia uruchomiła największy na świecie scentralizowany system kaucyjny obejmujący niemal 80 000 punktów zbiórki. Kraj dołączył do innych 13 państw UE, które uruchomiły systemy kaucyjne w celu poprawienia wskaźników zbiórki i recyklingu jednorazowych opakowań po napojach. W Polsce podobne rozwiązanie ruszy 1 stycznia 2025 r.
Rumuński system obejmie plastikowe, szklane i metalowe pojemniki po napojach o pojemności od 0,1 do 3 litrów. Kaucja za butelkę będzie wynosić 0,5 rumuńskiego leja (około 0,44 zł). Nad wszystkim czuwa specjalny system informatyczny, który gromadzi dane na temat odpadów.
System kaucyjny dla 80 tys. firm i 7 mld opakowań
W rumuńskim systemie kaucyjnym muszą być wszystkie firmy, które produkują, importują lub sprzedają napoje w opakowaniach jednorazowego użytku na rynku w tym kraju. Oficjalne uruchomienie systemu kaucyjnego nastąpiło 30 listopada 2023 r.
Operatorem systemu zostało specjalnie powołane w tym celu konsorcjum RetuRO. Jego nazwa to gra słowna bazująca na wyrażeniach "return" (ang. zwrot) i RO, czyli Rumunia. Co ciekawe, konsorcjum to głównie podmioty prywatne z zaledwie niewielkim udziałem publicznym za pośrednictwem rumuńskiego ministerstwa środowiska.
"Pomimo wielu wyzwań, udało nam się wdrożyć bardzo złożony system w niewiarygodnie krótkim czasie" - powiedział Cristian Mihai, który w RetuRO nadzoruje rozwiązania IT. Od strony informatycznej system musi obsłużyć aż 80 tys. firm oraz dane dotyczące zbiórki, zwrotów i raportowania aż 7 mld opakowań.
Coś więcej niż recyklomaty
Jak mówią przedstawiciele konsorcjum RetuRO, rumuński system kaucyjny "to nie tylko technologia czy infrastruktura - to zmiana sposobu myślenia ludzi i interakcji ze środowiskiem. Chodzi o przekształcenie prostego czynu, jakim jest recykling butelki, w gest dbania o planetę".
"To historyczny moment, który rozpocznie najbardziej ambitny rumuński projekt związany z gospodarką obiegu zamkniętego" - powiedział przed uruchomieniem systemu premier Rumunii Marcel Ciolacu. Jak ocenił, jest to najważniejszy projekt w tej dziedzinie od 30 lat i modelowy przykład współpracy sektora prywatnego i publicznego.
Polski system kaucyjny ma wystartować 1 stycznia 2025 r. Będzie on służył do zbiórki w sklepach plastikowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra oraz do puszek metalowych do jednego litra. Kaucja wyniesie 50 groszy za opakowanie.