W Brazylii odnaleziono plastikowe skały. Widok jest przerażający

Geologia brazylijskiej wyspy Trindade od lat fascynuje naukowców. Jednak odkrycie skał powstałych w części z plastikowych odpadów w miejscu, które jest azylem dla żółwi to powód do dużych obaw.

article cover
Agencja FORUM
Na wyspie Trindade należącej do Brazylii znaleziono wyjątkowe i jednocześnie przerażające skały. Plastik, który trafia na plaże z sieci rybackich wtopił się w geologiczną materię wyspy RODOLFO BUHRER / Reuters / ForumAgencja FORUM

Na wyspie oddalonej o ponad 1000 km od południowo-wschodniego regionu Espirito Santo w Brazylii stopiony plastik wmieszał się w skały. Badacze mówią, że jest to dowód na rosnący wpływ człowieka na naturalne procesy geologiczne Ziemi.

Brazylia. Plastiku jest tak dużo, że aż wtopił się w skały

"To nowość i jednocześnie coś przerażającego, bo zanieczyszczenia zaczynają dotyczyć też geologii" - mówi Fernanda Avelar Santos, geolożka z Federalnego Uniwersytetu w Paranie.

Santos i jej zespół poddali skały badaniom, aby wyjaśnić, jaki rodzaj plastiku znajduje się w formacjach zwanych "plastiglomeratami". Są one mieszaniną skał osadowych i innych szczątków, które tworzywa sztuczne powiązały w większe formacje.

"Wywnioskowaliśmy, że zanieczyszczenia pochodzą głównie z sieci rybackich, co jest często spotykanym odpadem na plażach wyspy Trindade" - mówi Santos. "Sieci dryfują dzięki prądom morskim i akumulują się na plaży. Gdy wzrasta temperatura, plastik topi się i osadza na naturalnej materii plaży".

Wyspa Trindade jest jednym z najważniejszych na świecie siedlisk żółwi zielonych (zwanych także jadalnymi) z gatunku Chelonia mydas. Co roku tysiące osobników wędrują w to miejsce, aby składać jaja. Jedynymi ludzkimi osadnikami na wyspie są żołnierze brazylijskiej marynarki wojennej, która ma tam swoją bazę i chroni gniazdujące żółwie.

Naukowczyni, która wraz ze swoim zespołem odkryła plastikowe skały na wyspie Trindade ostrzega przed zgubnym wpływem działalności człowieka na ekosystemy ZiemiRODOLFO BUHRER / Reuters / ForumAgencja FORUM

Plastik zostanie z nami na zawsze. Naukowcy ostrzegają

"Miejsce, gdzie znaleźliśmy próbki plastiku jest objęte stałą ochroną w Brazylii. Znajduje się w pobliżu obszaru, na którym żółwie zielone składają swoje jaja" - potwierdza Fernanda Avelar Santos. Geolożka przyznaje, że odkrycie daje sporo do myślenia na temat tego, co pozostawiamy po sobie na Ziemi.

"Tak dużo mówi się o antropocenie i to właśnie jego przykład" - ocenia Santos, nawiązując do nazwy, którą zaproponowano, aby określić nową epokę geologiczną. Jej cechą charakterystyczną jest wpływ, jaki człowiek wywarł na geologię i ziemskie ekosystemy.

"Zanieczyszczenia, śmieci w morzach i nieodpowiedzialnie wyrzucany do oceanów plastik - to wszystko staje się materią geologiczną, która na zawsze będzie zachowana w geologicznym rejestrze Ziemi" - podsumowuje badaczka.

Zanieczyszczenia, śmieci w morzach i nieodpowiedzialnie wyrzucany do oceanów plastik - to wszystko staje się materią geologiczną, która na zawsze będzie zachowana w geologicznym rejestrze Ziemi.
Fernanda Avelar Santos, Federalny Uniwersytet w Paranie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas