UE wytwarza coraz mniej odpadów. Zaskakująca pozycja Polski

Mieszkańcy i mieszkanki Unii Europejskiej wytwarzają na osobę coraz mniej odpadów - wynika z najnowszych danych Eurostatu. W 2022 r. roczna średnia spadła aż o 19 kilogramów. W zestawieniu najbardziej śmiecących zaskakiwać może pozycja Polski, która znalazła się na jednym z ostatnich miejsc. W naszym kraju nadal kuleje jednak recykling.

Spadła średnia ilość odpadów powstających w Unii Europejskiej. W Polsce nadal wytwarzamy stosunkowo mało śmieci, ale także nadal mało przetwarzamy
Spadła średnia ilość odpadów powstających w Unii Europejskiej. W Polsce nadal wytwarzamy stosunkowo mało śmieci, ale także nadal mało przetwarzamy123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W 2022 r. średnia ilość odpadów komunalnych (czyli z gospodarstw domowych) na jednego mieszkańca wynosiła 513 kilogramów - podaje Eurostat. To o 19 kilogramów (4 proc.) mniej niż w 2021 r. Wówczas średnia ilość odpadów wytworzona przez jedną osobę wynosiła 532 kg.

Ile odpadów wytwarzali Europejczycy i Polacy w 2022 r.?

Zadziwiająca jest różnica pomiędzy średnią ilością odpadów wytwarzanych przez obywateli poszczególnych krajów UE. W Austrii średnia wynosi aż 827 kg śmieci na osobę rocznie, podczas gdy w Polsce jest to 364 kg, czyli prawie 500 kg mniej.

Na pierwszych miejscach pod kątem ilości wytwarzanych śmieci, oprócz wspomnianych Austriaków, znajdują się: Duńczycy (787 kg rocznie na osobę), Luksemburczycy (720 kg) i Belgowie (677 kg).

Z kolei najmniej odpadów w przeliczeniu na osobę powstaje w Szwecji (395 kg), Estonii (373 kg) i Rumunii (301 kg). Polska jest w tym zestawieniu druga od końca. W naszym kraju wytwarzaliśmy w 2022 r. średnio 364 kg odpadów na osobę. To o 2 kg więcej niż w 2021 r.

W 2022 r. w UE wytwarzano mniej odpadów w przeliczeniu na osobę. Spadła jednak średnia ilość odpadów trafiających do recyklingu
W 2022 r. w UE wytwarzano mniej odpadów w przeliczeniu na osobę. Spadła jednak średnia ilość odpadów trafiających do recyklinguEurostatmateriały prasowe

Recykling kuleje. Dane za 2022 r. nie napawają optymizmem

Te liczby mogą cieszyć (choć z roku na rok ilość odpadów powstających w Polsce rośnie). Niestety w przypadku ilości odpadów, które trafiły do recyklingu nie mamy się już czym pochwalić - jesteśmy na ósmym miejscu od końca.

W 2022 r. w Polsce w przeliczeniu na osobę do recyklingu trafiło 149 kg odpadów. Dla porównania, w Austrii było to 516 kg, w Danii - 411 kg, a w Niemczech - 409 kg.

W sumie w całej Unii Europejskiej w przeliczeniu na osobę w 2022 r. do recyklingu trafiło 249 kg odpadów. To o 15 kg mniej niż w 2021 r.

"Wydarzenia": Kontrowersyjna przycinka dębówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas