Nie pij takiej wody w upał. Tak uwalniają się do niej toksyny
Mamy coraz gorętsze lata. W takich sytuacjach ratujemy się wodą i chłodnym powietrzem. W upalne dni pijemy całe mnóstwo wody, a eksperci radzą, by pić jej więcej niż zwykle. Jednak nie każda woda jest dla nas zdrowa.

Wysokie temperatury mogą być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest nawadnianie się. Zwykle powinniśmy pić 2-2,5 l wody dziennie, a w upały jeszcze więcej - ile, to zależy od naszej aktywności. Jednak musimy pamiętać o kilku zasadach, by nie zatruć się wodą.
Jakiej wody nie pić w upał?
Zatrucie wodą brzmi jak absurd, ale jest to możliwe. Jak wskazuje ekspertka dr Karolina Kowalczyk w rozmowie z Radiem Zet w trakcie upałów jesteśmy narażeni na kontakt z trującymi substancjami, które mogą być w wodzie.

Istotne jest to, z czego pijemy wodę. Najbardziej niekorzystna jest woda pita z plastikowej butelki. Pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia butelka uwalnia do wody drobiny mikroplastiku. Jak wiemy jego spożycie może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Może zakłócać gospodarkę hormonalną, obniżać odporność, powodować problemy neurologiczne i szereg poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest, by nie pozostawiać butelek plastikowych na pełnym słońcu - wtedy mikroplastik uwalnia się do wody.
Zmień butelkę na wielorazową
Wiele osób zmienia butelkę plastikową na szklaną, metalową lub na specjalny bidon. Jest to bardziej ekologiczne - zmniejszamy ilość plastiku w środowisku. Jednak jest jeden haczyk.
Na przedmiotach i pojemnikach skupiają się mikroorganizmy, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Nie myte butelki na wodę mogą być rezerwuarem pleśni i grzybów. Podczas licznych badań przeprowadzonych przez naukowców okazało się, że na butelce wielokrotnego użytku znajduje się koło 20,8 mln kolonii bakterii. Deska sedesowa ma ich ledwie 500.
Z kolei 16 proc. posiadaczy butelek nigdy ich nie czyściło. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez International Association for Food Protection. Jak informowaliśmy na łamach portalu IAFP zebrało na amerykańskim uniwersytecie ok. 90 butelek. W przypadku 70 proc. z nich limit został przekroczony. W trakcie upałów warto zwrócić uwagę, z czego pijemy wodę i regularnie czyścić butelki.