Nadchodzi nowa rewolucja śmieciowa. Europa rozprawi się z plastikiem

Przed laty obowiązkowa segregacja odpadów, a teraz - obowiązkowe wykorzystywanie opakowań z recyklingu. Komisja Europejska chce raz na zawsze pozbyć się jednorazowych plastików i innych "trudnych" śmieci. To ruch w dobrym kierunku - oceniają eksperci.

Komisja Europejska przedstawiła w ubiegłym tygodniu swoje plany co do nowego rozporządzenia związanego z gospodarką odpadami w Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają sprawić, że w krajach członkowskich więcej opakowań będzie używanych wielokrotnie lub będą one wykonane z przetworzonego plastiku. Będzie też obowiązek prowadzenia systemów kaucyjnych, choć bez butelek szklanych.

Unia straciła cierpliwość ws. śmieci

Jak tłumaczą przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, decyzja Brukseli jest wynikiem zniecierpliwienia nieskutecznym działaniem rządów poszczególnych państw-członków Unii Europejskiej, w tym Polski. Unia chce zachęcić wszystkich do ponownego wykorzystywania opakowań i korzystania tylko z tych produktów, które nadają się do recyklingu.

Reklama

Dotychczasowe regulacje w zakresie odpadów były wprowadzane w formie dyrektyw, co pozostawiało rządom wiele dowolności w wyborze form i środków i nie doprowadziło do zmniejszenia ilości odpadów. W przeciwieństwie do dyrektywy rozporządzenie bezpośrednio wdraża prawo UE i dotyczy wszystkich państw członkowskich w identycznym zakresie

- Mimo działań i deklaracji biznesu nie udało się zredukować produkcji odpadów opakowaniowych. Nadszedł więc czas na ograniczenia wprowadzane przez obowiązkowe prawo europejskie - tłumaczy Piotr Barczak z European Environmental Bureau (EEB).

Unijne rozporządzenie ma ograniczyć odpady z opakowań

Dzięki unijnemu rozporządzeniu o odpadach konsumenci będą mogli kupować niektóre produkty w opakowaniach wielorazowych lub wielokrotnego napełniania albo w ogóle bez opakowania. Będzie to dotyczyć handlu napojami (zarówno bezalkoholowymi, jak i alkoholowymi), restauracji oferujących dania na wynos i sklepów internetowych.

Zakazane będą zbędne opakowania, np. owijki owoców i warzyw czy miniaturowe opakowania jednorazowego użytku w hotelach. Z kolei produkty takie jak kawa czy herbata, zamiast jednorazowych kapsułek i torebek, będą musiały mieć opakowania przystosowane do kompostowania

- To ruch w bardzo dobrym kierunku, ponieważ Komisja Europejska dostrzegła ogromny potencjał prośrodowiskowy drzemiący w opakowaniach wielorazowych. Wydaje się jednak, że proponowane w tej materii cele mogłyby być bardziej ambitne. O ich zwiększenie będziemy aktywnie zabiegać w Parlamencie Europejskim - mówi Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

- Rozporządzenie Komisji Europejskiej to dobra wiadomość dla ekologów. Cieszy nas podniesienie filozofii zero waste do rangi prawa na terenie całej Unii Europejskiej - podsumowuje Patrycja Kita, koordynatorka kampanii społecznej Kaucja wraca, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gospodarka odpadami | zero waste | śmieci | UE | Komisja Europejska | plastik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama