Mniej śmieci, więcej pamięci. Ważny apel Caritas na Wszystkich Świętych

Od wielu lat uroczystość Wszystkich Świętych to niestety także tony śmieci zalegających na cmentarzach. Problem dostrzegła m.in. organizacja Caritas Polska, która apeluje o upamiętnianie zmarłych z rozsądkiem i szacunkiem dla planety. "Mniej śmieci, więcej pamięci" - mówią działacze Caritasu i przekazują serię porad na to, jak spędzić nadchodzące święto w zgodzie z ekologią i własnym sumieniem.

Plastik i tony śmieci - to niestety nadal często widok na cmentarzach, szczególnie na Wszystkich Świętych. Caritas Polska apeluje, aby w nadchodzących dniach pamiętać nie tylko o zmarłych, ale także o środowisku
Plastik i tony śmieci - to niestety nadal często widok na cmentarzach, szczególnie na Wszystkich Świętych. Caritas Polska apeluje, aby w nadchodzących dniach pamiętać nie tylko o zmarłych, ale także o środowiskuARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nadmiar śmieci na cmentarzach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim ekologiczny, zdrowotny i etyczny. W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych przypomina nam o tym projekt Caritas Laudato Si, zachęcając do uczczenia pamięci naszych zmarłych w duchu less waste.

Ekologiczne postawy na Wszystkich Świętych

W listopadzie sztuczne wieńce i znicze mnożą się na grobach odwiedzanych przez kolejnych krewnych. Wyglądają efektownie i zaspokajają naszą potrzebę upamiętnienia bliskich zmarłych, ale tylko przez chwilę - przypomina Caritas.

Kiedy wrócimy do domów i swoich codziennych spraw, one będą raczej straszyć niż dekorować. Mimo wszystko trudno nam zrezygnować z przywiązania do przynoszenia na groby nadmiaru ozdób.

"To wynika z pędu życia. Z tego, że nie bardzo umiemy się przygotować do samego świętowania i nie umiemy celebrować święta" - mówi brat Cordian OFM, animator krajowy Cairtas Laudato Si. "Mamy potrzebę, żeby obkupić się, z reklamówkami wejść na cmentarz i obstawić groby zniczami, sztucznymi wiązankami, pokazując, że pamiętamy o naszych zmarłych. Jednak nie o to chodzi".

Według NIK w Polsce jest ponad 15 tys. cmentarzy, a każdy z nich w listopadzie może być źródłem nawet 200 ton śmieci, głównie z tworzyw sztucznych. W rezultacie daje to przerażającą liczbę 3 mln ton odpadów.

Zamiast plastikowych zniczy lepsze będą te wielokrotnego użytku, wykonane np. ze szkła i wosku pszczelego
Zamiast plastikowych zniczy lepsze będą te wielokrotnego użytku, wykonane np. ze szkła i wosku pszczelegoCaritas Polskamateriały prasowe

Znicze i wiązanki lepsze będą bez plastiku

Symbolem listopadowego święta jest znicz. " Nie musimy z niego rezygnować - wystarczy, że w tym roku zaniesiemy na groby mniej zniczy. Nie 30, ale na przykład 3. To duża zmiana i dużo mniej zaśmiecających naszą planetę odpadów" - zwracają uwagę przedstawiciele Caritas.

Można kupić plastikowy znicz wyposażony w wymienny wkład lub kupić szklany, przystrojony naturalnymi materiałami znicz z wkładem z wosku pszczelego. Te alternatywy będą zdecydowanie lepsze dla Matki Natury.

O potencjalnych śmieciach warto też pamiętać, kupując wiązanki na grób. Choć np. chryzantemy wyglądają pięknie i będą estetyczną, naturalną ozdobą, to plastikowe doniczki, w których są sprzedawane - już nie. Zdecydowanie lepszym wyborem będą wiązanki bez takich ozdób. Można też własnoręcznie przygotować stroik na cmentarz.

Inne aktywności w duchu eko i less waste na Wszystkich Świętych 2023:

  • Segreguj śmieci - sprzątając nagrobki naszych bliskich, zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów.

  • Wykorzystaj zniczodzielnię albo stwórz własną. Przy wejściach do wielu cmentarzy już funkcjonują półki, na których stoją niezniszczone znicze, które każdy może sobie wziąć, ale też przynieść własne.

  • Zrezygnuj z chemii - detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych; warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące, np. ocet, sodę.

  • Wybierz kwiaty lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas