Miasto w USA zakazuje balonów. Są gorsze niż plastik

Laguna Beach w stanie Kalifornia chce zakazać sprzedaży, używania i rozdawania balonów na obszarze całego miasta. Powodem decyzji jest zwiększone ryzyko pożarowe i zaśmiecanie środowiska, jakie niesie za sobą używanie tych dekoracji.

Miasto Laguna Beach w stanie Kalifornia w USA zdecydowało się wprowadzić od 2024 r. zakaz sprzedaży balonów. Wykonane najczęściej z lateksu dekoracje są znacznie groźniejsze dla morskich zwierząt niż zwykły plastik
Miasto Laguna Beach w stanie Kalifornia w USA zdecydowało się wprowadzić od 2024 r. zakaz sprzedaży balonów. Wykonane najczęściej z lateksu dekoracje są znacznie groźniejsze dla morskich zwierząt niż zwykły plastik123RF/PICSEL

Od 1 stycznia 2024 r. na terenie Laguna Beach w stanie Kalifornia w USA zakazana będzie sprzedaż, dystrybucja i używanie balonów. Odpowiednie przepisy uchwaliła w tej sprawie w ubiegłym tygodniu rada miasta. Z jednym zastrzeżeniem - na prywatnych posesjach balony nadal będą mogły być używane.

USA. Laguna Beach zakazuje sprzedaży balonów

Miasto swoją decyzję argumentuje tym, że popularne dekoracje stanowią duże ryzyko pożaru, a także niepotrzebnie zaśmiecają środowisko morskie. Laguna Beach leży nad Oceanem Spokojnym ok. godzinę drogi samochodem od centrum Los Angeles.

Wiele miast w USA już wcześniej wprowadziło restrykcje związane z używaniem balonów. Ich celowe wypuszczanie jest zakazane w stanach Maryland, w Wirginii oraz na Hawajach. Podobne środki chcą wprowadzić Nowy Jork i Floryda.

Balony są bardziej śmiercionośne niż plastik

Całkowity zakaz sprzedaży balonów stanowi jednak jeszcze bardziej stanowczy krok w kierunku ograniczenia zanieczyszczeń związanych z ich użyciem. Jak zauważają eksperci, miasta położone nad oceanem - takie jak właśnie Laguna Beach - szczególnie dotkliwie odczuwają skutki używania tego typu dekoracji, bo muszą wydawać znaczne sumy na ich sprzątanie.

Lateks, z którego robi się balony jest szczególnie niebezpieczny dla morskich ptaków. Wyliczono, że jest on ponad 30 razy bardziej śmiercionośny niż plastik. Zwierzętom łatwo jest połknąć taki materiał, który może potem zablokować ich układ trawienny, doprowadzając do śmierci. Balony rozkładające się w wodzie są też źródłem mikroplastików. Groźne dla stworzeń morskich są również sznurki, do których przymocowuje się balony.

Z Polski znikną plastikowe jednorazówkiPolsat NewsPolsat News

Źródła: The Guardian, Zielona Interia

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas