Gdzie wyrzucać filtry do wody? Wielu Polaków nadal popełnia ten błąd
Segregacja odpadów jest w Polsce obowiązkowa już od wielu lat. Nadal zdarzają się jednak pewne problematyczne przypadki pokazujące, że nie wszystkie śmieci są oczywiste w utylizacji. Jednym z nich są filtry do wody, które - mimo że wykonane po części z plastiku - nie nadają się do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne. Gdzie zatem je wyrzucać?
Spis treści:
Dzbanki filtrujące stały się już nieodzownym elementem wielu polskich domów. Pomagają nam doczyszczać wodę z kranu, szczególnie jeśli jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Filtry pomagają także m.in. uzyskać wodę lepiej nadającą się do parzenia kawy i herbaty.
Jak działają i z czego są zrobione filtry do wody?
Na polskim rynku dostępne są dzbanki i filtry do wody od wielu producentów. Różnią się one rozmiarami, kolorami oraz - w nieznacznym stopniu - zastosowaniem. Zasada ich działania jest jednak zazwyczaj podobna. Do plastikowego lub szklanego naczynia nalewamy wodę z kranu, która następnie przepływa przez wykonany z tworzywa sztucznego filtr. Po kilku sekundach możemy się już cieszyć oczyszczoną wodą.
Warto podkreślić, że w Polsce woda, która płynie z wodociągów do kranów w naszych mieszkaniach jest zdrowa, całkowicie bezpieczna i zdatna do picia. Jej jakość jest regularnie weryfikowana odpowiednimi badaniami. Wodociągi dbają o to, aby woda pitna była jak najlepszej jakości i spełniała europejskie normy.
Filtry sprawiają jednak, że możemy doczyścić wodę tak, aby nie zawierała chloru lub nie pozostawiała na przykład na naczyniach i czajniku uporczywego kamienia. Dlatego wewnątrz filtrów do wody znajdują się m.in.:
- siateczka ochronna (wychwytuje większe cząsteczki i zawiesiny, np. piana, tłuszcz, osad, rdza);
- węgiel aktywny (odpowiada za redukowanie zawartości chloru i związków organicznych oraz usuwanie nieprzyjemnego zapachu lub smaku);
- żywica jonowymienna/wymiennik jonowy (usuwa związki odpowiedzialne za tworzenie się kamienia).
Gdzie wyrzucać filtry do wody?
Mimo dość skomplikowanej budowy filtrów do wody, nadal wiele osób w Polsce podczas wyrzucania ich do śmieci kieruje się wyłącznie plastikową obudową. Podkreślmy - wyrzucanie filtrów do wody do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne to błąd.
Ze względu na elementy, z jakich składają się takie przedmioty, należy wyrzucać je do czarnych pojemników na odpady zmieszane. Alternatywą są specjalne pojemniki do segregacji filtrów umieszczane przez producentów np. w supermarketach lub centrach handlowych.
Zakłady recyklingu odpadów komunalnych w Polsce co do zasady nie przetwarzają filtrów do wody i nie odzyskują z nich plastiku. Po sortowaniu i rozdrabnianiu mogą stać się np. paliwem w spalarni odpadów.
Inaczej wygląda to gdy oddamy filtr w punkcie zbiórki producenta. Wówczas najpewniej trafi on do specjalistycznego zakładu, gdzie plastikową obudowę oddziela się od aktywnego węgla i perełek jonowych. Tworzywa sztuczne i perełki jonu są wykorzystywane ponownie, a węgiel trafia np. do oczyszczalni ścieków.
Gdzie wyrzucić folię od filtra do wody?
A co zrobić z folią, w którą najczęściej zapakowane są filtry do wody? Tutaj wybór jest oczywisty. Opakowania te są wykonane w całości z tworzyw sztucznych, więc wyrzucamy je do żółtych pojemników na plastik.