Co dzieje się z ludźmi mieszkającymi obok wysypisk?

Wysypiska śmieci będą istnieć, dopóki ludzkość będzie żyć. Co wiąże się jednak z mieszkaniem i pracą obok i na składowiskach odpadów?

Z wysypisk uwalniają się trujące gazy, m.in. te powodujące efekt cieplarniany
Z wysypisk uwalniają się trujące gazy, m.in. te powodujące efekt cieplarnianyMajdi Fathi/NurPhoto via Getty ImagesGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Włosi przeprowadzili szeroko zakrojone badanie dotyczące wpływu wysypisk śmieci na zdrowie ludzi. Lekarze wykazali, że osoby mieszkające w promieniu do 5 km od wysypiska śmieci mogą być narażone na wyższe ryzyko wystąpienia schorzeń układu oddechowego.

Śmieci, wysypiska i choroby

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie International Journal of Epidemiology obejmowało ponad 242 tys. osób mieszkających w pobliżu dziewięciu różnych wysypisk śmieci w regionie Lacjum we Włoszech. Badacze chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy narażenie na zanieczyszczenia powietrza, które są emitowane podczas utylizacji odpadów, miało wyraźny wpływ na zdrowie uczestników badania.

Badacze ustalili, że ludzie mieszkający w pobliżu wysypisk śmieci byli bardziej narażeni na ryzyko schorzeń układu oddechowego. Jak twierdzą naukowcy, wyniki badań potwierdzają to, co odkryto już wcześniej.

Stosunkowo nowym odkryciem podczas tych samych badań było zauważenie silnego związku pomiędzy narażeniem na działanie siarkowodoru a zgonami z powodu chorób nowotworowych płuc. Siarkowodór to gaz emitowany z wysypisk śmieci.

Gazy z wysypisk

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że ze składowisk odpadów emitowane jest kilka rodzajów gazów, z czego "najbardziej prawdopodobne jest przekroczenie wartości progowych metanu (CH4) i dwutlenku węgla (CO2)". GIOŚ dodaje, że składowiska odpadów mogą uwalniać do powietrza także inne gazy, takie jak tlenki azotu (NOx) i tlenki siarki (SOx). Wszystkie te gazy mogą być szkodliwe dla człowieka. 

Metan oraz dwutlenek węgla to silne gazy cieplarniane. 

Tlenki azotu i siarki znajdują się m.in. w smogu i spalinach - są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Na wielu wysypiskach znajduje się też ołów oraz rtęć. Metale ciężkie w wysokich stężeniach mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt oraz stan środowiska.

W Japonii zakwitły wiśnie. Dla mieszkańców to czas radościAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas