Topola

Aktualizacja

Topola (Populus L.) to rodzaj drzew należący do rodziny wierzbowatych. Występuje głównie na półkuli północnej, obejmując około 40 gatunków. Topole są szybkorosnące, osiągają duże rozmiary i mają charakterystyczne, delikatne liście. Są często sadzone w parkach i na terenach zielonych ze względu na ich szybki wzrost i zdolność do oczyszczania powietrza.

Topole w lesie.
Topole w lesie.123RF/PICSEL

Topola - najważniejsze informacje

Rodzaj:
topola
Rodzina:
wierzbowate
Rząd:
malpigiowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Topola to rodzaj obejmujący około 40 gatunków drzew. Niezwykle łatwo się zasiewa i krzyżuje z innymi odmianami. Naturalnie występuje na wszystkich kontynentach półkuli północnej. 

Dziko pojawiające się okazy można zauważyć w lasach. Najchętniej rosną one w wilgotnych glebach w pobliżu zbiorników wodnych. 

Topole są chętnie uprawiane w ogrodach i miejskich zieleńcach. Rodzime gatunki tych drzew w Polsce to topola czarna, biała i osika. 

Jak wygląda topola?

Topole osiągają nawet do 50 metrów wysokości i mają sezonowe ulistnienie. Blaszka liści jest zwykle jajowata i może być podzielona na 3 lub 5 klap. 

Topole są dwupienne i mają kwiaty rozdzielnopłciowe, z czego żeńskie wydzielają silny puch, który może zaśmiecać ulice. Owoce tego drzewa mają formę niewielki torebek nasiennych.

Popularne odmiany topoli

Wśród chętnie wybieranych odmian można wymienić:

  • topolę białą Nivea – ma srebrzyste liście,
  • topolę czarną Italica – ma strzelisty, kolumnowy pokrój,
  • topolę osikę Tapiau – ma duże liście i szeroki pokrój.

To odmiany rodzimych gatunków. Dużą popularnością w uprawie cieszą się także rośliny euroamerykańskie powstałe na drodze krzyżowania drzew.

Czy topole są pod ochroną? 

Topole nie są objęte ochroną gatunkową. Rośliny są narażone na chorobę o nazwie rak bakteryjny topoli. Infekcja jest powodowane przez patogen Xanthomonas populi, a objawy zakażenia to pęknięte pędy i pień oraz sączenie się białawego śluzu. W przypadku infekcji należy jak najszybciej odciąć zainfekowane części rośliny, gdyż choroba powoduje porażenie gałęzi i rozprzestrzenianie się patogenu. 

Jak pielęgnować topolę?

Topola najlepiej wyrasta na glebach wilgotnych o dużej przepuszczalności, natomiast osiki świetnie sobie radzą także na suchym podłożu. W okresach ciepłych należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Ogrodnicy zalecają sezonowe przycinanie gałęzi topoli. Dzięki niemu roślina jest lepiej przygotowana do wegetacji. 

Topola to drzewo łatwe w uprawie, niektóre odmiany potrafią ukorzenić się nawet na gruzowisku. 

Co ciekawe, topola może zredukować zanieczyszczenie środowiska. Kalifornijscy inżynierzy genetyczni wynaleźli topolę skutecznie pochłaniającą dwutlenek węgla.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas