W Polsce rośnie drzewo, do którego można wejść. Zachwyca, ale jest problem

W dziupli Tekli zmieści się kilka dorosłych osób. W środku znajdują się stolik i krzesła. Topola Tekla jest wyjątkowa z kilku względów.

Topola Tekla
Topola Teklamanawpodrozy.plmateriały prasowe

Wyróżniająca się na tle polskich drzew topola Tekla (należąca do gatunku topola bujna/niekłańska) to prawdopodobnie najgrubsza jednopniowa topola kanadyjska w Polsce. W Rejestrze Polskich Drzew Pomnikowych wymieniana jest jako jedno z najbardziej monumentalnych drzew w naszym kraju.

Drzewo z dużą dziuplą

Topola kanadyjska o niespotykanym wyglądzie rośnie w woj. śląskim przy ruinach zamku w Chudowie. Tekla to nie tylko najgrubsze tego typu drzewo w Polsce. Jest też słynne z powodu "domku Kubusia Puchatka", czyli dziupli, która mieści się w wypróchniałym pniu.

Ogromny pień, z równie wielką dziuplą, i gigantyczne konary to znaki rozpoznawcze Tekli. Drzewa nie można pomylić z żadnym innym polskim pomnikiem przyrody. Topola z Chudowa ma taki status od 1981 r.

Drzewo posiada status pomnika przyrody Wikimedia Commons

Obwód pnia tego okazu topoli kanadyjskiej wynosi ok. 7,50 m, a pomiar od punktu pośredniego dał wynik 7.62 m. Przy samej ziemi obwód wynosi aż ponad 10 m!

Drzewo mierzy ponad 31 m wysokości, a pień został ucięty na wysokości kilkunastu metrów, przycięto też konary drzewa.

Na liście najwyższych drzew Polski Tekla plasuje się na 92. miejscu. Najwyższym drzewem w Polsce jest obecnie Daglezja Helena, która rośnie w woj. dolnośląskim, drzewo ma 59,40 m wysokości.

Chore drzewo, ale ma zdolność do regeneracji

Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych podaje, że stan zdrowotny Tekli jest fatalny. Wpłynęły na to liczne ingerencje w budowę drzewa. Mimo opresji, topola nieco się regeneruje, tworząc odrośla w pobliżu uszkodzonych miejsc. "Może więc jeszcze trochę pożyje, czego mu jak i nam wszystkim wypadałoby gorąco życzyć" - czytamy w rejestrze.

Wyjątkowy okaz jest regularnie poddawany zabiegom pielęgnacyjnym, które mają przedłużyć jego żywotność.

Tekla pochodzi najprawdopodobniej z dostawy topól bujnych ze szkółek w Niekłaniu (po 1920 r.). Drzewo rośnie przy nasypie drogowym i jest charakterystycznym elementem krajobrazu, oraz miejscem spotkań.

Dziupla w topoli. Jest stolik i krzesełkamanawpodrozy.plmateriały prasowe

Mianem topól kanadyjskich określane są spontaniczne mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania euroazjatyckiej topoli czarnej z topolą deltoidalną. Topole kanadyjskie rozpowszechniane w uprawie zaczęły być w Europie od XVIII w.

W Polsce na dziko gatunek występuje na nieużytkach, brzegach rzek, na wsiach i w miastach. Topole sadzi się w gospodarstwach, czy w parkach.

Topola osikowa. Rośnie w Ameryce PółnocnejScott CatronWikimedia Commons
Egzotyczne drzewa do polskich ogrodów. Sprawdź, czy się przyjmąPolsat News

źródła: manawpodrozy.pl, Rejestr Drzew Pomnikowych

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas