Borówka amerykańska

Aktualizacja

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) to krzew pochodzący z Ameryki Północnej. Stamtąd rozprzestrzeniła się na tereny Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii i Holandii – rośnie tam w środowisku naturalnym. Jest uprawiana w wielu regionach na świecie, a w tym także w Polsce. Borówka najlepiej rośnie w wilgotnej i dobrze zaopatrzonej w wodę glebie. Idealne jest dla niej podłoże, w którym poziom wód gruntowych oscyluje na poziomie od 35 do 60 centymetrów.

Borówka amerykańska.
Borówka amerykańska.123RF/PICSEL

Borówka amerykańska - najważniejsze informacje

Rodzina:
wrzosowate
Rząd:
wrzosowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Czy borówka amerykańska jest wieloletnia?

Borówka amerykańska jest rośliną wieloletnią, ma formę krzewu i osiąga do 250 cm wysokości. Jej pokrój może być wzniesiony lub rozłożysty. Ma silnie rozrośnięty, lecz płytki system korzeniowy. Dlatego dziko rośnie jedynie tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych.

  • Liście tej rośliny są niewielkie, skórzaste, na początku zielone, a z biegiem czasu przebarwiające się na czerwono.
  • Kwiaty borówki amerykańskiej mają dzwonkowaty kształt, biały lub zielonkawy kolor i są zebrane w grona.
  • Owoce tego krzewu to lekko spłaszczone jagody. Kiedy pojawiają się na gałęziach, są zielone, następnie stają się fioletowe, a z czasem niemal czarne. Pokrywa jest specyficzny, ciemnoniebieski nalot. Są miękkie, słodkie, lekko kwaskowate i soczyste. Nadają się do bezpośredniego spożycia, do produkcji przetworów i do mrożenia.

Najpopularniejsze odmiany borówki amerykańskiej

  • 'Chandler' to krzew, który rodzi wyjątkowo duże i soczyste owoce. Pojawiają się one na gałęziach już pod koniec lipca. Średnica owoców ‘Chandler’ może być równa średnicy monety 5-złotowej.
  • 'Darrow' to słodkie borówki o winnym posmaku. Dojrzewają późno – na przełomie sierpnia i września. ‘Darrow’ to silnie owocujący i szybko rosnący krzew.
  • ‘Chanticleer’ to najwcześniejsza odmiana borówki amerykańskiej. Jest mrozoodporna i może być uprawiana w chłodniejszych rejonach świata.  Ten krzew owocuje już w I i II tygodniu lipca, rodząc słodkie owoce z lekko kwaśnym posmakiem.
  • ‘Bluecrop’ – jest to – ze względu na swoją wysoką plenność, odporność na susze i mróz – najpopularniejsza odmiana borówki na świecie. Owoce z tego krzewu są duże, kuliste i mają przyjemny winno-słodki smak.
  • ‘Pink lemonade’ to borówki w nietypowym, różowym kolorze. Gdy krzew ten zakwita, pojawiają się na nim jasnoróżowe kwiaty. Same owoce mają słodki smak, w którym czuć wyraźny, cytrynowy akcent.

Choroby borówki amerykańskiej

Borówkę amerykańską atakują szpeciel pączkowy borówki, pryszczarek borówkowiec oraz mszyce. Żerując na krzewie, przyczyniają się do zubożenia plonów. Oprócz tego borówkę amerykańską mogą dotknąć choroby grzybowe:

  • antraknoza borówki – powoduje ona, że owoce nie dojrzewają i opadają. Objawia się pojawieniem się pomarańczowej wydzieliny na pędach oraz szaro-brązowymi plamami na powierzchni liści i na jagodach;
  • mączniak prawdziwy – sygnałem, że roślina została zainfekowana tą chorobą, jest biały, mączysty nalot na blaszkach liściowych. Mączniak prawdziwy powoduje, że liście zwijają się, a następnie opadają;
  • szara pleśń – objawia się ona biało-szarymi plamami na liściach, pędach i owocach. Porażone części rośliny obumierają i opadają;
  • zgorzel pędów – powoduje zasychanie pędów i obumieranie całej rośliny. Zainfekowaniu tą chorobą sprzyjają rany po opadniętych liściach.

Jak sadzić i kiedy przycinać borówkę amerykańską?

Krzew ten będzie najlepiej rosnąć w kwaśnych glebach o odczynie pH 3,8-4,8.

  • Podlewanie borówki amerykańskiej

Borówka wymaga regularnego podlewania zwłaszcza w okresach suszy. Podlewając ją, nie można zamaczać liści i owoców. Borówkę amerykańską najlepiej nawadniać deszczówką. Woda z kranu zawiera zbyt dużą ilość jonów magnezu i wapnia, które odkwaszają glebę.

  • Nawożenie borówki amerykańskiej

Od marca do końca czerwca warto trzykrotnie zasilić krzew nawozem z azotem w składzie. Następnie po owocowaniu borówkę warto nawozić preparatami na bazie potasu i fosforu.

  • Przycinanie borówki amerykańskiej

Borówkę amerykańską przycina się pod koniec zimy lub wczesną wiosną – tuż po ustąpieniu przymrozków, ale jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. W przypadku silnie rozrośniętych krzewów na gałązkach pozostawia się od 3 do 5, a na mniejszych roślinach od 2 do 3 najsilniejszych pędów.

Ciekawostki o borówce amerykańskiej

  • Borówka amerykańska to cenne źródło witamin B9, C i K oraz manganu, miedzi i potasu, węglowodanów oraz błonnika pokarmowego.
  • W 100 g borówki amerykańskiej znajduje się tylko 57,4 kcal.
  • Borówka była od wieków znana ludom pierwotnie zamieszkującym Amerykę Północną. Jednak zaczęto ją uprawiać dopiero na początku XX wieku w New Jersey.
  • Borówka ma szerokie zastosowanie kulinarne. Robi się z niej dżemy, galaretki, dodaje do ciast i płatków śniadaniowych.
  • Największa (według Księgi Rekordów Guinnessa) borówka została wyhodowana w Australii przez Davida i Leasę Mazzardis. Ważyła aż 16,20 g. Poprzednią rekordzistką była borówka wyhodowana w Polsce.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas