Wybudziły się z zimowego snu, trwają ich gody. Teraz najłatwiej o ukąszenie
Żmija zygzakowata wybudza się najwcześniej ze wszystkich polskich węży, bo już w marcu. Trwa ich okres godowy, kiedy to żmije potrafią boleśnie ukąsić, przede wszystkim w momencie zagrożenia. Jak podkreślają jednak eksperci, żmije zygzakowate rzadko atakują ludzi. Teraz jest najłatwiej o ukąszenie, ale to wcale nie znaczy, że łatwo.

Żmija zygzakowata to gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych (Viperidae). Ma zmienne ubarwienie, które może obejmować odcienie brązu, szarości, czerwieni i żółci. Na grzbiecie posiada charakterystyczny wzór w kształcie zygzaków. Dorosłe osobniki osiągają zwykle długość do 80, maksymalnie 90 cm długości.
Gody żmii zygzakowatej - gdzie można spotkać węża?
Największe szanse na spotkanie ze żmiją zygzakowatą mają ci, którzy będą spacerować po obrzeżach lasów, leśnych polanach, halach górskich i po podmokłych łąkach. To zwierzę chętnie ukrywa się pod korzeniami drzew i kamieniami. Lubi zarówno wygrzewać się na słońcu, jak i przebywać w siedliskach o chłodnym mikroklimacie.
Jak już informowaliśmy, to zwierzę mocno związane ze środowiskiem wilgotnym, żyje często blisko zbiorników wodnych i torfowisk. Obniżenie się poziomu wód gruntowych negatywnie oddziałuje na gatunek, czego dowodzą badania przeprowadzone na Węgrzech.
- Żmija zygzakowata ma cienką skórę. Odczuwa braki wody - zwracał uwagę w rozmowie z Zieloną Interią dr Mikołaj Kaczmarski, herpetolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Nie ma jednak co panikować i rezygnować z wędrówek.
Liczba ukąszeń przez żmiję zygzakowatą jest niewielka, jednak co roku wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych ludzi

Dr Kaczmarski zauważa, że jeśli “w marcu i kwietniu udajemy się na obserwacje żmij, celujemy w godziny 10:00-14:00, ale paradoksalnie lepsze są dni pochmurne z przejaśnieniami, bo wtedy węże na wygrzewanie się potrzebują spędzić więcej czasu". Zaleca się noszenie solidnych, wysokich butów podczas spacerów - może to skutecznie chronić nas przed ukąszeniami.
Warto pamiętać, że jad żmii zygzakowatej to mieszanka toksyn, które mogą spowodować uszkodzenie układu nerwowego i martwicę tkanek u człowieka.