Wielka rzadkość. W Łodzi pojawił się ptak nie widziany w Polsce od 20 lat

To pierwszy taki przypadek od 2004 roku. Młody drozd oliwkowy pojawił się w Parku Reymonta w Łodzi i trafił pod opiekę do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Lesie Łagiewnickim. To ósmy przypadek wizyty tego ptaka w naszym kraju.

Drozd oliwkowy nie jest w Polsce ptakiem lęgowym
Drozd oliwkowy nie jest w Polsce ptakiem lęgowymRobert tdcWikimedia Commons

O sprawie informuje Sekcja Ornitologiczna Studenckiego Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Łódzkiego. W łódzkim Parku Reymonta znaleziono młodego drozda oliwkowego, zatem ptaka nienależącego do naszej fauny lęgowej. To gatunek, który do Polski zalatuje wyjątkowo i od 20 lat podobnego przypadku u nas nie było. Mamy więc do czynienia z pewną sensacją.

Ptak trafił do ośrodka rehabilitacji w Lesie Łagiewnickim, a jego dyrektor Kamil Polański poinformował o tym fakcie.

Trwa okres przelotów ptaków i niektóre rzadko widywane u nas gatunki mogą się pojawić na naszym niebie. Drozd oliwkowy jest mieszkańcem Azji. Gniazduje głównie na Syberii, łącznie z Kamczatką. Jest tam związany przede wszystkim z tajgą i lasami szpilkowymi. Wśród drozdów ten gatunek jest szczególnie mocno związany z borami i takim właśnie środowiskiem życia, a gniazda zakłada na gałęziach drzew iglastych. Na zimę odlatuje głównie do południowej części kontynentu, zwłaszcza na Wyspy Sundajskie, a także Filipiny czy Tajwan. Jego pojawienie się w Polsce to bardzo rzadka sytuacja.

To dopiero ósma obserwacja tego ptaka na terenie naszego kraju. W 2004 roku dwa osobniki widziane były w Stubnie.

Mamy w Polsce sześć własnych drozdów

W Polsce gniazduje sześć gatunków drozdów. Kos, śpiewak, paszkot i kwiczoł są bardzo liczne, to w ogóle jedne z najliczniejszych polskich ptaków. Znacznie rzadszy, ale także nierzadko spotykany jest droździk, najmniejszy z nich. Nielicznie lęgowy jest drozd obrożny, znany zwłaszcza z Tatr i Beskidów. Wiele innych gatunków drozdów jednak do Polski zalatuje w czasie wędrówek np. drozd rdzawy, drozd rdzawoskrzydły (widziany w Polsce dwa razy), drozd rdzawogardły czy drozd czarnogardły. Wśród tych zalatujących ptaków jest także azjatycki drozd oliwkowy.

Drozd oliwkowy to wytrwały podróżnik. Dolatuje nawet do AustraliiArdea Picture LibraryEast News

To ptak nieco mniejszy od śpiewaka i kosa, który nazwę zawdzięcza temu, że samce w czasie godowym pokrywają się oliwkowymi piórami na głowie i karku. Ptak ma rdzawe boki ciała i pierś, jest zatem upierzony całkiem malowniczo. Zdradza go też ciemny kantarek koło oka.

Drozd ten jest wytrwałym podróżnikiem. Dolatuje nie tylko do Polski i Europy, ale widywano go tez w Izraelu, krajach arabskim, Indiach, a nawet w Australii. Widziano go tam w Queensland w 2011 roku. Zdaniem ornitologów, to jeden z najstarszych znanych gatunków drozdów, bowiem ten gatunek istniał już we wczesnym plejstocenie na terenie Indonezji. Zapewne stamtąd się wywodzi.

Zostaw, nie porywaj. Młode ptaki powinniśmy zostawić w spokojuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas