Węże mogą wąchać przy użyciu języka

Gdy węże wysuwają język i poruszają nim w powietrzu, mają w tym cel. Dzięki tej czynności zbierają informacje o otoczeniu nieodstępne dla nosa.

article cover
123RF/PICSEL

Świat feromonów

Feromony to związki chemiczne, dzięki którymi wiele zwierząt może się ze sobą komunikować. Zwierzęta wydzielają je w celu zainicjowania u innych osobników określonych reakcji fizjologicznych lub behawioralnych. Feromony są odczytywane zazwyczaj wewnątrz danego gatunku - np. psy są w stanie zidentyfikować tylko psie feromony. Inaczej jest w przypadku węży. Mają one zdolność do wychwytywania feromonów swoich ofiar.

Narząd Jackobsona

A wszystko to dzięki narządowi Jackobsona, który jest nazywany również narządem lemieszowym. Nie występuje jedynie u węży - ma go również wiele ssaków, w tym psy, koty, słonie czy... ludzie. Badania pokazują, że chociaż ludzie rodzą się z organem Jackobsona, zanika on w trakcie dorastania.

Z kolei dla węży stanowi on podstawowy narząd węchu. Jest umieszczony na podniebieniu, gdzie przyjmuje postać dwóch kieszonek. Aby dostarczyć mu informacji, węże wyciągają język i wychwytują nim feromony, a następnie dotykają organu Jackobsona. Dzięki temu narząd ten może je przeanalizować i przekazać informacje do mózgu.  

Niebezpieczne gady potrafią wyczuć feromony takich zwierząt jak szczury czy myszy, które znajdują się w ich diecie. Dzięki temu mogą łatwiej na nie polować.    

Żubry na celowniku kłusownikówINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas