W Polsce niemal wyginęły. Ruszył program przywracania żółwi błotnych
Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce. Kiedyś liczne, obecnie wręcz przeciwnie - obserwuje się coraz mniejszą liczbę tych kręgowców. Dlatego w województwie łódzkim rozpoczął się proces przywracania gatunku, czyli tzw. reintrodukcji.
Żółw błotny w woj. łódzkim wymarł. Wraca
Żółw błotny w woj. łódzkim uznawany jest za gatunek wymarły, mimo że w 1935 r. został objęty ścisłą ochroną. W skali kraju figuruje jako zagrożony wyginięciem.
Wpłynęła na to opinia pielęgnowana latami - twierdzono, że żółwie są szkodnikami. Gwoździem do trumny tych gadów była inna działalność człowieka; niszczenie siedlisk i obszarów lęgowych, rozwój rolnictwa, wylesianie i regulowanie rzek.
Aby przywrócić gatunek na polskie tereny, z Poleskiego Parku Narodowego na obszary Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego za kilka lat wypuszczonych zostanie kilkadziesiąt osobników żółwia błotnego.
50 małych zwierząt przebywa już w łódzkim zoo, a wkrótce do nich dołączy kolejne 50. Łódzkie żółwie spędzą zimę na dnie zbiornika wodnego, hibernując pośród roślinności - podobny proces zachodzi u żółwi bytujących w naturze. Na razie malce mają miękkie skorupy.
Żółwie błotne, które trafią na wolność, są jeszcze maleńkie i przez najbliższe trzy lata będą hodowane w bezpiecznych warunkach w placówce łódzkiego zoo z dala od drapieżników (w tym gatunków nierodzimych, które mogą polować na te gady lub wypierać populację żółwia błotnego) i innych zagrożeń, które mogłyby je zabić.
Skorupa żółwia twardnieje mocno dopiero po upływie ok. 3 lat życia, a to właśnie twardy pancerz chroni gada przed niebezpieczeństwem.
Żółwie zostaną wypuszczone, gdy dorosną
Trzylatki zostaną wypuszczone po tym okresie na tereny podmokłe i bogate w zbiorniki wodne, bo w takich miejscach żółwie czują się najlepiej. Co ważne, obszary muszą być trudnodostępne, aby nie zakłócać spokoju reintrodukowanych zwierząt.
Żółwie mają zostać objęte ochroną w ramach realizowanego programu, a ich stan będzie monitorowany na bieżąco, aby sprawdzać, jak radzą sobie w nowym siedlisku.
Reintrodukcja żółwi błotnych na terenie województwa łódzkiego to wspólny projekt Orietnarium Zoo Łódź, Lasów Państwowych, Uniwersytetu Łódzkiego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Żółwie błotne w środowisku naturalnym żyją kilkadziesiąt lat. Głowa, szyja i odnóża są pokryte licznymi małymi żółtymi plamkami. Gady te spędzają większość czasu w wodzie, pod wodą mogą spędzić naraz nawet godzinę.
Żółw błotny znajduje się w Polsce pod ochroną ścisłą. Zwierzęta są chronione też w ramach unijnej dyrektywy siedliskowej w sprawie ochrony siedlisk naturalnych rzadkich gatunków oraz fauny i flory.
W Polsce, oprócz żółwia błotnego, występują też trzy podgatunki żółwia ozdobnego – czerwonolicy (Trachemys scripta elegans), żółtolicy (Trachemys scripta troostii) i żółtobrzuchy (Trachemys scripta scripta). Można się natknąć się także na żółwie ostrogrzbiete (Graptemys pseudogeographica), chińskie (Mauremys reevesii), pręgowane (Mauremys sinensis) i kilka innych. Nie są one jednak rodzime dla polskiej natury - to gatunki inwazyjne.