Śmierć wymierającego gatunku zwierzęcia w parku narodowym. Nie miało roku
Oprac.: Katarzyna Nowak
Fatalne wieści napłynęły ze Słowacji. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego została śmiertelnie potrącona samica rysia. Zwierzęta te mogą przemieszczać się na duże odległości i wobec tego ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaka jest liczebność w rejonach Tatr polskich i słowackich.
Rysie można spotkać w lasach całej Europy i północnej Azji, zwierzęta bytują nawet na obszarach umiarkowanie zalesionych, czy półpustynnych. Występują również na terenach górzystych, w tym w Tatrach. Według niektórych źródeł tatrzańska populacja rysia została niemal wytępiona - w Polsce rysie masowo wybijano już w XVIII wieku. Populacja zaczęła odradzać się po 1945 r., prawdopodobnie dlatego, że po II wojnie światowej zwierzęta objęto ochroną - po stronie polskiej i słowackiej.
Sytuacja nie była jednak stabilna, odnotowywano wzrosty i spadki liczebności drapieżników na Terenie Tatr. Obecnie każdego roku obserwuje się co najmniej kilka par rysiów po stronie polskiej i słowackiej.
Ryś w Tatrach trzyma się głównie pięter reglowych, ale wejście w wyższe partie nie stanowi dla niego problemu.
Na spotkanie z rysiem w Tatrach może liczyć stosunkowo niewielu turystów. To z uwagi na niewielką liczbę zwierząt, ale i nocnej aktywności. Inna prawidłowość dotyczy zwierząt wsiedlonych, tj. celowo wprowadzonych np. na tereny Puszczy Piskiej (Mazury).
Wypadek w Tatrzańskim Parku Narodowym
O wypadku z udziałem niespełna 10-miesięcznej samicy rysia w piątek poinformował Tatrzański Park Narodowy (Tatranský národný park).
Zgłoszenie pracownicy parku przyjęli w czwartek wieczorem. Jeden z kierowców zauważył leżącego na drodze rysia, który nie okazywał oznak życia. Pracownik parku, który udał się na miejsce, potwierdził, że to młody i martwy ryś. Zwierzę zostało najprawdopodobniej zabite na skutek potrącenia przez samochód. Ze względu na to, że szlaki migracji zwierząt znajdują się przy drogach wiodących przez teren parku narodowego, władze parku apelują o ostrożną i uważną jazdę.
Ciało samicy trafiło do stacji badawczej. Być może wypchane zwierzę pojawi się za jakiś czas w górskim muzeum.
Rysie w Tatrach
Ryś to największy w Europie drapieżnik z rodziny kotów. W ekosystemach drapieżniki te odgrywają podobną rolę jak wilki - ich ofiarami są głównie zwierzęta chore i słabe (głównie ssaki kopytne, a w Tatrach także kozice), dlatego pełnią istotną rolę sanitarną.
Rysie przez lata padały ofiarą kłusowników, co doprowadziło do znacznego spadku ich populacji. Innymi zagrożeniami, które wpływają niekorzystnie na zachowanie populacji są: wylesianie terenów, występowanie pasożytów i chorób, oraz ruch drogowy.
W Polsce występuje obecnie od 160 do 370 rysi (dane zaczerpnięte z raportu Large Carnivore Initiative for Europe IUCN). Słowacka populacja szacowana jest na ok. 300 do 400 zwierząt.