Rekiny reagują na miejsca, gdzie jest sporo ludzi. Teraz już wiemy jak
Niemal wszystkie gatunki rekinów to kosmopolici, tzn. że nie są mieszkańcami jednego konkretnego morza czy akwenu i wiele podróżują po świecie. Samica żarłacza jedwabistego imieniem Genie, na ciele której zamontowano nadajnik śledzący jej ruchy, wprawiła jednak w zdumienie naukowców. Ten rekin pokonał ogromną podróż i przebył ponad 27 666 kilometrów w 546 dni.
Genie zyskała swoje imię na część badaczki Eugenie Clark, zmarłej w 2015 roku wybitnej znawczyni rekinów. Zaczęła je badać zaraz po II wojnie światowej, w 1949 roku na wyspach Mikronezji i Polinezji na Pacyfiku. Znana jako The Shark Lady ustaliła już wtedy, że rekiny są rybami migrującymi na bardzo duże odległości. Teraz dopiero wiemy na jak duże.
Samica Genie należąca do gatunku żarłacz jedwabisty udowodniła ponad wszelkie wątpliwości, że możliwości rekinów są iście niesamowite. W lipcu 2021 r. zamontowano na jej płetwie grzbietowej nadajnik. Została tak oznaczona na wyspach Galapagos na wschodnim Pacyfiku. Od tamtej pory Genie ruszyła w podróż, w ramach której ruszyła na Hawaje. Ta samica sześciokrotnie poprawiła znane dotąd rekordy odległości pokonywanych przez rekiny. Przebyła ponad 27 666 kilometrów w 546 dni.
Rekiny omijają ludzie trasy komunikacyjne
To nie wszystko, bowiem okazało się, że żarłacz ten pokonywał ogromne trasy położone głównie z dala od najważniejszych ludzkich szlaków komunikacyjnych i miejsc połowów. Zupełnie jakby je specjalnie omijał. Genie wolała nałożyć drogi, aby jednak nie pakować się tam, gdzie mogło jej grozić niebezpieczeństwo. To doprawdy zdumiewające.
Ponad 27 tysięcy kilometrów to ponad połowa obwodu Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że rekiny takie jak żarłacze jedwabiste są w stanie przepływać ogromne odległości, prowadzące przez całe oceany. Potrafią zmieniać miejsce pobytu i żerowania, pojawiać się niemal w dowolnym miejscu kuli ziemskiej w zależności od potrzeb.
Pelayo Salinas de Leon z Fundacji Charlesa Darwina na Galapagos, badacz prowadzący eksperyment, mówi: "Zrozumienie szlaków migracji żarłaczy jedwabistych i innych zagrożonych rekinów pelagicznych ma kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych strategii zarządzania, które pozwolą odwrócić trwający spadek ich populacji na świecie". Badanie opublikowano w "Journal of Fish Biology".
Czy rozpoznasz morskie ssaki? Sprawa wydaje się łatwa, więc sprawdźmy [QUIZ]
Rekiny żyją na Ziemi około 450 milionów lat. Pamiętają zatem wszystkie zmiany układu kontynentów, ich rozpad, przesuwanie się i zderzanie. Pamiętają Pangeę, Gondwanę i czasy przed współczesną mapą świata. Okazuje się, że układ linii lądów nic dla nich nie znaczy.