Pierwsze takie zdarzenie w dziejach zoo. Zapowiada surową zimę

To się jeszcze nigdy nie zdarzyło w historii poznańskiego Zoo. Wszystkie przebywające tu niedźwiedzie, w tym także te uratowane z Kijowa, poszły spać. Żaden nie kręci się po wybiegu, a to wypadek szczególny, który może zapowiadać surową zimę. Niedźwiedzie to wyczuwają. Poznańskie Zoo ma azyl dla niedźwiedzi brunatnych ratowanych z niewoli.

Niedźwiedź w poznańskim zoo
Niedźwiedź w poznańskim zooZOO PoznańFacebook
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Do poznańskiego Nowego Zoo trafiło już sporo niedźwiedzi, często ratowanych z niewoli, gdzie trzymano je w okrutnych warunkach, albo z cyrków. Symbolem takich akcji ratunkowych jest Cisna - niedźwiedzica, która trafiła do zoo po tym, jak w 2016 roku wpadła pod koła motocykla w Bieszczadach. We wrześniu 2011 roku z inicjatywy Fundacji Vier Pfoten ruszyła w Poznaniu budowa azylu dla niedźwiedzi brunatnych na terenie Zoo.

Chociaż zoo Poznań straciło w tym roku niedźwiedzia Pietkę, który trafił to z ogrodu w Braniewie i przeżył w poznańskim Zoo siedem lat, to jednak nadal Nowe Zoo w Poznaniu jest miejscem, gdzie mieszka sporo tych zwierząt i gdzie można zaobserwować ich zachowania. W tym roku są one szczególne. Wszystkie niedźwiedzie poszły bowiem spać, co się raczej nie zdarza. Zawsze któreś z nich kręcą się zimą po wybiegu.

Niedźwiedzie poszły spać. To się nie zdarza

"Po raz pierwszy w historii zoo wszystkie (nawet uratowane z Kijowa) niedźwiedzie brunatne śpią! Od wczoraj nawet Baloo nie sięga po jedzenie! Michy są okrąglutkie, zacnie odkarmione i lulają głęboko. A my idziemy po chrust, szykujemy się na srogą zimę, głębokie śniegi, ekstremalne mrozy- nie straszymy, my tylko informujemy." - pisze Zoo Poznań na profilu na Facebooku.

I uściśliło, że Cisna też.

ZOO PoznańFacebook

Niedźwiedzie często same kopią sobie gawry, w których się chronią. Kiedy w 2020 roku taką norę wykopała niedźwiedzica Wojtusia z poznańskiego Zoo, okazało się że jama miała dobre trzy metry. Chociaż nie są to zwierzęta zapadające w głęboką hibernację jak chociażby susły, borsuki czy popielice, to jednak do wiosny spędzają czas w kryjówkach, wybudzając się co jakiś czas.

Na profilu Facebookowym ogrodu nie brakuje komentarzy, w których ludzie piszą: "Do zobaczenia wiosną!" oraz "ależ zazdroszczę misiom tego zimowego spanka". Takie zachowanie niedźwiedzi oznacza, że prawdopodobnie przewidują one surową zimę.

Nie jestem twoim misiem. Dlaczego musimy chronić niedźwiedzie?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas