Odkryli wśród cierni niezwykłego ptaka. Na ofiary skacze jak kot

Caaringa to specyficzna roślinność rosnąca głównie w Brazylii. Składa się z niskich, często ciernistych krzewów, które zrzucają liście w czasie suszy. Prawie nie ma tam traw. I właśnie w caarindze udało się odnaleźć nowy, nieopisany dotąd gatunek ptaka, który ma niezwykły sposób polowania. To tarczomrowiec.

Tarczomrowiec czyli mrowiec czarnolicy
Tarczomrowiec czyli mrowiec czarnolicyWikimediaWikimedia

Tarczomrowiec znany inaczej jako mrowiec czarnolicy to ptak znany od niemal stu lat. Wydawało się jednak, że to tylko jeden jedyny gatunek, stanowiący na dodatek endemit północno-wschodniej i wschodniej Brazylii i formacji roślinnej zwanej caaringa. Chociaż poza nią tego ptaka się nie spotyka, to jednak nie jest on wcale rzadki. Nie znalazł się na liście zwierząt zagrożonych.

A jednak okazuje się, że był bardzo słabo zbadany. Badania przeprowadzone w Uniwersytet Federalny Para wykazały, że w tych ciernistych zaroślach wschodniej Brazylii żyje nie jeden gatunek tarczomrowca, ale dwa różne, które ze sobą myliśmy. Wykazały to badania aż 1079 osobników tarczomrowca.

Nowy gatunek otrzymał łacińską nazwę Sakesphoroides niedeguidonae i teraz czeka na nazwę polską. Będzie to mrowiec, ale nie wiadomo jaki. Może srebrzysty, bowiem taki odcień piór ma ten mieszkaniec Brazylii, ale tylko samice. Samce są niemal identyczne z mrowcem czarnolicym. Jest ściśle związany z caaringa, czyli suchego lasu tropikalnego tej części Ameryki Południowej, zrzucającego liście na czas suszy i gromadzącego wodę. To typ roślinności przystosowany do przetrwania w suchym klimacie.

Tarczomrowiec - ptak z ciernistych zarośli Brazylii
Tarczomrowiec - ptak z ciernistych zarośli BrazyliiWikimediaWikimedia

Tarczomrowiec skacze na swoją zdobycz

Różnice między dwoma gatunkami tych ptaków sprowadzają się do detali - koloru głowy, grzbietu, ogona. U nowego gatunku jest więcej wspomnianej barwy srebrzystej oraz nieco oliwkowej. Nieco różni się też głos obu ptaków. Naukowcom udało się to stwierdzić po analizie linii melodycznych ich śpiewu. Nowy gatunek jest niemal ograniczony do lewego brzegu rzeki São Francisco. Liczebność tego ptaka szacuje się na 10 tysięcy sztuk.

Tarczomrowce są ptakami należącymi do nieznanej u nas grupy chronek. Chronki to dość liczne i wszędobylskie ptaki wróblowe przeszukujące zarośla i ściółkę lasów obu Ameryk w poszukiowaniu bezkręgowców. Są niestrudzonymi poszukiwaczami, często w sporych grupach, a szczególnie lubią mrówki. Akurat tarczomrowiec chętnie zjada wszelkie bezkręgowce, jakie wpadną mu do dzioba, a ma specyficzny sposób polowania na nie. Gdy dostrzegą mrówkę, chrząszcza, pasikonika czy pająka, rzucają się na nie przyczajone niczym koty i jednym susem dopadają. Ptaki te są także niezłymi akrobatami i potrafią zbierać owady z pni, gałęzi i liści, nawet z ich spodniej strony.

Rekordzista Polski w obrączkowaniu ptaków. Zakłada tysiące obrączekPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas