Najstarsza samica ptaka będzie mieć kolejne młode. "Jest niezwykła"

Samica albatrosa ciemnolicego, znana badaczom jako Wisdom i uznawana za najstarszego znanego dziko żyjącego ptaka na świecie, po raz kolejny złożyła jajo. Mając co najmniej 74 lata i blisko 30 wyklutych piskląt na koncie, nadal potrafi rozmnażać się w warunkach coraz trudniejszych dla gatunku.

Wisdom w 2015 r. z partnerem Akeakamai
Wisdom w 2015 r. z partnerem AkeakamaiWikimedia Commons

Wiadomość o nowym jaju pojawiła się po obserwacjach amerykańskiej agencji U.S. Fish and Wildlife Service, która śledzi Wisdom od lat 50. XX wieku. Albatrosica przeżyła w tym czasie przynajmniej trzech partnerów oraz naukowca, który założył jej w 1956 r. obrączkę. Naukowcy szacują, że ptak może mieć na koncie około 50–60 złożonych jaj, z czego przynajmniej 30 piskląt zdołało się wykluć i opuścić gniazdo.

Długa historia albatrosa

Wisdom została pierwotnie zaobrączkowana w 1956 roku przez znanego ornitologa Chandlera Robbinsa. Ptak już wtedy musiał mieć co najmniej 5 lat, ponieważ albatrosy ciemnolice zaczynają rozmnażać się w tym wieku. Dokładny rok jej narodzin nie jest znany, jednak to właśnie od tamtej chwili prowadzone są wnikliwe obserwacje, które ułatwiają zrozumienie długowieczności i zdolności rozrodczych tego gatunku.

„Nie znamy żadnych innych osobników, które miałyby nawet w przybliżeniu podobny wiek” przyznał w rozmowie z BBC Radio 4 dr Jonathan Plissner, biolog z rezerwatu na Atolu Midway. Średni wiek, do którego dożywają albatrosy, oscyluje w granicach 30 lat, natomiast drugi najstarszy znany osobnik na tym samym atolu l ma ok. 45 lat. Przypadek Wisdom jest zatem wyjątkowy. „Ona jest bardzo, bardzo niezwykła”, podkreślił dr Plissner.

Nowe jajo Wisdom złożyła 27 listopada. Atol Midway, wyspa położona około 1900 kilometrów na północny zachód od Honolulu, znana jest z największej na świecie kolonii albatrosów. Miejsce to było świadkiem jednej z kluczowych bitew II wojny światowej, a Wisdom przyszła na świat zaledwie kilka lat po tamtych wydarzeniach. Badacze sądzą, że nowe jajo może wykluć się za mniej więcej dwa miesiące, a pisklak mógłby opuścić gniazdo w pierwszej połowie nadchodzącego roku.

Albatrosy mogą pokonywać setki kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Pomagają im infradźwięki?pilipenkod123RF/PICSEL

Kolejny partner i nowe wyzwania

Albatrosy z reguły łączą się w pary na całe życie, lecz gdy jeden z partnerów umiera, drugi może z czasem znaleźć sobie nowego towarzysza. Ostatni wieloletni partner Wisdom, Akeakamai, nie był widziany od kilku lat. Po powrocie na Atol Midway 26 listopada Wisdom nawiązała relację z nowym samcem, który został zaobrączkowany pod koniec listopada. Podczas gdy Wisdom udała się znów na otwarty ocean, nowy partner pozostał na wyspie, aby wysiadywać jajo.

Albatrosy ciemnolice składają tylko jedno jajo w roku. Rodzice karmią pisklę przez kilka miesięcy, zwracając mu niestrawione resztki ryb czy kalmarów. Jak podaje U.S. Fish and Wildlife Service, większość jaj wykluwa się w styczniu lub lutym, po około 65 dniach inkubacji, a pisklęta opuszczają gniazdo w czerwcu lub lipcu.

Carl Safina, ekolog morski ze Stony Brook University, cytowany przez „The New York Times”, zwrócił uwagę na imponującą odporność ptaka: „To, że jest stara, to jedno. Fakt, że udało jej się przetrwać tak długo w coraz trudniejszym środowisku jest o wiele bardziej imponujący”. Albatrosy staja przed coraz większą ilością zagrożeń, takich jak zanieczyszczenie plastikiem, zmiany poziomu mórz czy problemy z dostępnością naturalnych siedlisk lęgowych.

Osiem lotów na Księżyc

Albatrosy są znane z pokonywania ogromnych odległości. Szacuje się, że Wisdom w ciągu 74 lat swojego życia pokonała w powietrzu około 5,95 miliona kilometrów, co równa się niemal ośmiu wyprawom na Księżyc i z powrotem. Albatrosy większość życia spędzają w locie, powracając na swoje rodzinne wyspy tylko w celu składania i wysiadywania jaj, a następnie dokarmiania przez kilka miesięcy pisklęcia.

„Niemożliwe jest patrzeć na tego ptaka i nie być zdumionym faktem, że ona nadal się rozmnaża” stwierdza Safina. Wiedza, jaką przynosi obserwacja tego jednego osobnika, pomaga lepiej zrozumieć biologię długowiecznych gatunków morskich i wpływ czynników środowiskowych na ich kondycję oraz strategię rozrodczą.

Wyjątkowa przeprowadzka polskich ptaków. Pomogli ornitolodzyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas