Najdłuższa wędrówka wilka po Europie. Metoda śledzenia zaskakuje

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Naukowcy prześledzili niezwykle długą wędrówkę 4-letniego wilka, który przebył trasę z Nordhorn w Niemczech do Vilaller w górach Alta Ribagorça w Katalonii. Badacze obliczyli trasę m.in. dzięki badaniom odchodów zwierzęcia.

Wilk szary pokonał niezwykle długą i skomplikowaną trasę z Niemiec do Hiszpanii
Wilk szary pokonał niezwykle długą i skomplikowaną trasę z Niemiec do HiszpaniiJussi Nukari/Lehtikuva Oy/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

4-letni samiec wilka europejskiego wędrował z niemieckiego miasta Nordhorn przez Francję aż do rejonów górskich w Pirenejach. Pokonał dystans 1240 km. Samiec nazwany symbolem GW1909m urodził się w 2020 r. w Dolnej Saksonii.

Wilki są monitorowane dzięki obrożom telemetrycznym, ale nie tylko. Hiszpańscy leśnicy monitorują populacje wilków poprzez analizę ich... odchodów. Te należące do GW1909m zostały znalezione przez wyszkolone psy tropiące.

Wędrówka wilka tropem odchodów

Badania odchodów wilka i analizę jego wędrówki przeprowadził Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie (Universitat Autònoma de Barcelona) we współpracy z naukowcami z Francji i Hiszpanii. Eksperci zwracają uwagę, że taki dystans i okoliczności wędrówki zwierzęcia świadczą o jego doskonałej kondycji, ale i wytrwałości, ponieważ wilk przemieszczał się pomiędzy obszarami przekształconymi i zamieszkiwanymi przez ludzi.

4-letni samiec wilka europejskiego wędrował z niemieckiego miasta Nordhorn przez Francję aż do rejonów górskich w Pirenejach
4-letni samiec wilka europejskiego wędrował z niemieckiego miasta Nordhorn przez Francję aż do rejonów górskich w PirenejachJUSSI NUKARIEast News

Naukowcy twierdzą, że wędrówka wilka szarego jest jak dotąd najdłuższą, jaką zarejestrowano na naszym kontynencie. Najdłuższa zarejestrowana do tej pory podróż wilka po Europie wyniosła 1092 km - osobnik przeszedł z Norwegii do Finlandii. Trzecia najdłuższa wędrówka wilka szarego w Europie przebiegła przez Białoruś do Niemiec - zwierzę pokonało dystans 800 km.

Według badaczy podobne wędrówki drapieżników nie są przypadkowe i mają pozytywny skutek na populacje wilka szarego, ponieważ pozwalają na płynny przepływ genów i zapobiegają izolacji genetycznej.

Wilk europejski jest zwierzęciem kluczowym dla ekosystemu, czyli tzw. gatunkiem zwornikowym. Gatunek ten jest objęty ochroną ścisłą na mocy ustawy o ochronie przyrody.

Trudna relacja człowieka z wilkiem. A wilk to nasz jedyny szczytowy drapieżnikSCP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas