Mrówczy miód na gronkowca. Naukowcy chcą wykorzystać go w medycynie
Naukowcy odkryli, że miód produkowany przez australijskie mrówki ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne, pomocne w walce z bakteriami i grzybami. Być może wkrótce nie tylko pszczeli, ale i mrówczy miód zostanie wykorzystany przez ludzi w celach leczniczych.
Miód jednego z gatunków mrówek był używany tysiące lat temu przez Pierwsze Narody, czyli mieszkańców żyjących na obszarach północnych, znajdujących się przy kole podbiegunowym, a także przez potomków Indian i ludzi białych, czyli Metysów.
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Sydney polegały na obserwacji australijskiej mrówki miododajnej Camponotus inflatus, która występuje na obszarach pustynnych m.in. Australii Zachodniej. Potwierdziły się niezwykłe właściwości mrówczego miodu oraz niebywałe zdolności samych mrówek.
Mrówczy miód
Mrówka miodowa, a zwłaszcza robotnica, to niesamowity owad. Pełni ona funkcję magazynu - robotnica pochłania tyle nektaru, że ich odwłok wypełnia się nagromadzonym, złotym płynem. Widok takiej, najedzonej mrówki jest niesamowity. Co więcej, robotnice zbierają pokarm na wypadek, gdy innym owadom brakuje żywności. Camponotus inflatus przystosowały się też w ten sposób do przetrwania w trudnych warunkach.
Ludzie zamieszkujący obszary, na których występują również te szczególne mrówki, wykorzystują zebrany przez nie miód do celów leczniczych. Używają go, aby zmniejszyć ból gardła lub jako maść zapobiegającą rozwojowi infekcji.
Pionierskie badania miodu mrówek
Naukowcy z Uniwersytetu z Sydney stwierdzili, że dokonali pionierskiego odkrycia, dowodząc, jakie właściwości lecznicze ma mrówczy miód. Eksperci nie kryją fascynacji pracą mrówek i sposobem przechowywania miodu.
"Biorąc pod uwagę lecznicze zastosowanie miodu przez rdzenną ludność, zastanawiałem się, czy może on mieć unikalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe" - twierdzi jeden z autorów badania.
Naukowcy potwierdzili, że miód mrówczy ma zupełnie inny mechanizm działania niż miód Manuka, znany jako jeden z najsilniejszych naturalnych leków. Badania pokazują, że miód mrówek Camponotus inflatus ma charakterystyczne i unikatowe działanie, odróżniające go od innych rodzajów miodów.
"To odkrycie oznacza, że miód z mrówek miodowych może zawierać związki o wielkiej mocy przeciwbakteryjnej. Ich identyfikacja może pomóc nam w opracowaniu nowych rodzajów antybiotyków" - twierdzą badacze. Według nich miód może działać przeciwko bakteriom gronkowca oraz grzybom.