Masowa "inwazja" nietoperzy w domach. Przyrodnicy tłumaczą, co robić

Nietoperze korzystają z już istniejących kryjówek, aby odpocząć. Lubią miejsca ciche i ciepłe. Czasem pojawiają się także w domach, zarówno opuszczonych, jak i zamieszkiwanych. Co robić, kiedy nietoperz znajdzie się w domu? Na pewno nie panikować, ani nie krzywdzić zwierząt, ponieważ podlegają ochronie ścisłej. Są inne sposoby.

Nietoperz w domu? Pamiętajmy, że w Polsce podlegają one ochronie ścisłej
Nietoperz w domu? Pamiętajmy, że w Polsce podlegają one ochronie ścisłej123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nietoperze odwiedzają często pomieszczenia, które nie są intensywnie użytkowane przez ludzi. Dzieje się tak w przypadku borowców oraz karlików malutkich. Jak podaje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", takie odwiedziny są normalne, a nietoperze zatrzymują się na chwilę i po kilku dniach odlatują. Organizacja twierdzi, że na przedłużenie czasu, jaki nietoperze spędzają wewnątrz, wpływają automatyczne czujniki światła.

Nietoperze i światło

Gorące sierpniowe temperatury zachęcają do otwierania okien w nocy. W ciemności nietoperze mogą wlecieć przez okno w poszukiwaniu kryjówki na kolejny dzień. Karliki malutkie badają teren i gromadą wlatują do środka. Z kolei borowce wielkie często nie mogą znaleźć drogi wyjścia, kiedy już gdzieś wlecą - informuje "Salamandra".

Z tego powodu rano można znaleźć w niektórych pomieszczeniach śpiące nietoperze. Kłopot pojawia się, kiedy chcą wylecieć wieczorem, a tu nagle zapala się automatyczne światło. Organizacja nazywa to zjawisko pułapką świetlną. Z czasem w danym miejscu może pojawić się więcej nietoperzy.

Z powodu niewiedzy na temat nietoperzy ludzie często zabijają zwierzęta, kiedy odkryją je w pomieszczeniach. Niektóre umierają z wycieńczenia lub wpadają w inne rodzaje pułapek.

Co robić, gdy w domu jest nietoperz?

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" tłumaczy, jak zachować się w przypadku obecności nietoperzy, np. na klatce schodowej. Często zwierzęta są w potrzasku i nie potrafią się uwolnić.

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że nietoperze nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi. Nie gryzą, ani nie wplątują się we włosy wbrew powszechnie powtarzanym legendom. Europejskie nietoperze, a w szczególności polskie nie roznoszą też niebezpiecznych dla ludzi patogenów.

Nie wolno krzywdzić nietoperzy. Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce podlegają ścisłej ochronie.

Procedura postępowania z "domowymi" nietoperzami jest prosta:

  1. Sprawdzić, czy nietoperz nie utknął w skrzyni, wazonie, listwie, przewodach lub innym miejscu. Jeśli tak, ostrożnie uwalniamy go z opresji.

  2. Jeśli nietoperz śpi na ścianie, trzeba na dłużej zgasić światło

  3. Ok. 20:15 trzeba szeroko otworzyć okna i odsłonić firanki. 

  4. Ok. 22:00 zamyka się okna, jeśli nietoperze wyleciały.

Czasem będzie koniecznie przeniesienie nietoperzy w bezpieczne miejsce. Robi się to w rękawicach lub dzwoni po pomoc do organizacji takich jak PTOP "Salamandra".

Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas