Małe małpki mówią do siebie "po imieniu". Zaskakujące odkrycie naukowców

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Hebrew University w Jerozolimie wykazały, że uistiti białouche zwracają się do siebie po imieniu. Są to tzw. phee-calls, które znane były m.in. u słoni, delfinów i ludzi. Jak twierdzą badacze, to odkrycie pokazuje jak bardzo złożona jest ewolucja ludzkiego języka.

Badacze odkryli, że uistiti (dawniej znane jako marmozety) mówią do siebie "po imieniu"
Badacze odkryli, że uistiti (dawniej znane jako marmozety) mówią do siebie "po imieniu"123RF/PICSEL

Badania zostały przeprowadzone na uistiti białouchych - małych małpach z rodziny pazurkowcowatych, występujących we południowo-wschodniej Brazylii. Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego odkryli, że zwierzęta używają specyficznych one odgłosów wokalnych, zwanych "phee-calls", aby identyfikować się i komunikować ze sobą.

Małpy mówią do siebie po imieniu

Nagrano naturalne konwersacje między parami uistiti, a także interakcje między małpami a systemem komputerowym. Odkryto, że zwierzęta te używają konkretnych odgłosów do zwracania się do poszczególnych osobników.

Co ciekawe, marmozety potrafiły rozpoznać, kiedy wołanie było skierowane do nich i reagowały nie. Badanie wykazało również, że członkowie jednej rodziny używają podobnych etykiet głosowych, aby zwracać się do poszczególnych członków i stosują podobne cechy dźwiękowe, aby kodować różne imiona.

Przypomina to nadawanie imion i stosowanie dialektów u ludzi. Ma to miejsce nawet wśród dorosłych uistiti, które nie są spokrewnione i pochodzą z różnych rodzin, co sugeruje, że uczą się też imion, jak i dialektu innych osobników swojego gatunku.

Dźwięki wydawane przez uistiti przypominają piszczenie i mają wysoką częstotliwośćmateriały prasowe

Badanie pokazuje ewolucję ludzkiej mowy

Badacze nie mają wątpliwości - nadawanie imion u małych małp pokazuje jak złożona jest ewolucja komunikacji u ludzi. Zdolność marmozet do nazywania siebie nawzajem za pomocą określonych odgłosów sugeruje, że rozwinęły one złożone mechanizmy mózgowe, analogiczne do tych, które ostatecznie doprowadziły do powstania języka u ludzi.

"Uistiti żyją w małych monogamicznych grupach rodzinnych i wspólnie opiekują się swoimi młodymi, podobnie jak ludzie" - stwierdzają badacze. "Te podobieństwa sugerują, że stanęły w obliczu podobnych wyzwań ewolucyjnych, co nasi wcześni przodkowie przedjęzykowi, co mogło doprowadzić do opracowania przez nie podobnych metod komunikacji".

Odkrycie to otwiera ekscytujące możliwości dalszych badań nad tym, w jaki sposób mogły rozwinąć się nasze zdolności komunikacyjne i czego możemy się nauczyć od tych społecznych naczelnych.

Dzieci przygotowały posiłki dla małp w zooPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas