Dlaczego ludzie zabijają zwierzęta i czy możemy tego uniknąć? 10 powodów

Odkąd istnieje człowiek, zabija zwierzęta. Niektórzy podkreślają, że obecny poziom rozwoju cywilizacyjnego umożliwia rezygnację z tej działalności. Czy ludzie mogą całkowicie przestać zabijać zwierzęta?

Dlaczego ludzie zabijają zwierzęta?
Dlaczego ludzie zabijają zwierzęta?Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze, analizując to zagadnienie, zidentyfikowali dziesięć głównych powodów, dla których ludzie zabijają zwierzęta. Wśród nich są zarówno te niezbędne i nieuniknione związane z funkcjonowaniem całej globalnej sieci pokarmowej, jak i  te wątpliwe, z których z pewnością można zrezygnować.

Dlaczego ludzie zabijają zwierzęta?

Coraz więcej osób sprzeciwia się zabijaniu zwierząt z powodów moralnych, postrzega to działanie jako okrutne niezależnie od tego, czy zwierzę cierpi. Niezależnie od tego, jak ważne są te poglądy, najczęściej nie skupiają się na tym, dlaczego ludzie zabijają zwierzęta.

Powody te postanowił zebrać i przeanalizować międzynarodowy zespół naukowców. Skupili się na kręgowcach, które są powszechnie uważane za "czujące" lub zdolne do postrzegania i odczuwania.

Zidentyfikowali 10 głównych powodów, dla których ludzie zabijają zwierzęta:

  1. Pozyskiwanie żywności: zabijanie dzikich zwierząt
  2. Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi: jak np. zabicie zwierzęcia, gdy zaatakuje człowieka
  3. Rolnictwo i akwakultura: takie jak zabijanie, które ma miejsce w światowym przemyśle mięsnym lub zabijanie wymagane do produkcji plonów
  4. Urbanizacja i uprzemysłowienie: takie jak karczowanie lasów pod budowę domów
  5. Kontrola dzikiej przyrody: takie jak programy, które eliminują wprowadzone zwierzęta, aby powstrzymać je przed zabijaniem rodzimych
  6. Ochrona gatunków zagrożonych: w tym nieumyślne zabijanie zwierząt podczas ich przemieszczania
  7. Rekreacja, sport lub rozrywka: takie jak polowanie na trofea, lub walki byków oraz zabijanie zwierząt wymagane do karmienia zwierząt domowych
  8. Miłosierdzie lub współczucie: takie jak eutanazja zwierzęcia potrąconego przez samochód
  9. Praktyki kulturowe i religijne: takie jak składanie ofiar ze zwierząt podczas islamskich obchodów Eid al-Adha lub te związane z religią joruba w Afryce Zachodniej
  10. Badania, edukacja i testy: takie jak laboratoryjne wykorzystanie gryzoni lub naczelnych.

Czy da się wyeliminować zabijanie zwierząt?

Niektórzy twierdzą, że bezpośrednie zabijanie zwierząt jest niedopuszczalne lub że przyjęcie pewnych stylów życia, lub diet, takich jak weganizm, może wyeliminować lub znacznie ograniczyć zabijanie zwierząt. Jednak naszym zdaniem osiągnięcie stylu życia bez zabijania jest fizycznie i ekologicznie niemożliwe.
Uważają autorzy badań

Dlaczego? Przede wszystkim większość pokarmów roślinnych pochodzi z upraw w miejscach, na których zwierzęta zostały zabite lub przeniesione. Naukowcy uważają, że choć dieta wegetariańska może tymczasowo zmniejszyć liczbę zabitych zwierząt, to wzrost populacji ludzi wymusi pozyskanie nowych terenów do produkcji żywności. Tereny będą potrzebne również jako przestrzeń do życia, co skutkować będzie zabijaniem zwierząt przez niszczenie ich siedlisk. Choć pojedynczy ludzie są w stanie żyć bezpośrednio bez zabijania zwierząt, odcinając się od cywilizacji, to niemożliwe, aby żyła tak cała cywilizacja.

Istnieją jednak powody zabijania zwierząt, które z pewnością nie są niezbędne do istnienia człowieka. Wymienić tu można choćby polowania rekreacyjne, eutanazja czy trzymanie zwierząt domowych, zwłaszcza tych, które wymagają zabijania innych zwierząt, aby je nakarmić. Niemniej jednak badacze utrzymują, że  ogólnie konieczność zabijania zwierząt jest nieuniknioną  rzeczywistością dla ludzkości jako całości.

Czy badania mają na celu wskazać bezcelowość diet wegetariańskich i wegańskich, oraz wzrostu udziału żywności roślinnej w przemyśle spożywczym? W żadnym wypadku. Chcą doprowadzić do konstruktywnego dialogu, który zaczyna się od zaakceptowania faktu, że egzystencja człowieka na Ziemi jest uzależniona od zabijania zwierząt. Następnie będzie można skupić się na dobrostanie zwierząt i zrównoważonym rozwoju. Uważają, że takie działanie może poprawić życie zwierząt  w większym stopniu niż próba całkowitego powstrzymania ludzi przed zabijaniem zwierząt.

Źródło: Benjamin L. Allen i in., Dlaczego ludzie zabijają zwierzęta i dlaczego nie możemy tego uniknąć, Science of The Total Environment (2023). DOI: 10.1016/j.scitotenv.2023.165283

NSIS kosmosProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas