500 plus na psa i kota 2024. Dofinansowanie można dostać także w tym roku

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Podobnie jak w poprzednim roku, także i w tym będzie można starać się o dofinansowanie zabiegów kastracji i sterylizacji oraz czipowania zwierząt domowych. Kiedy rusza 500 plus dla psa i kota 2024 i jakie są zasady programu?

500 plus na psa i kota 2024. Dofinansowanie można dostać także w tym roku
500 plus na psa i kota 2024. Dofinansowanie można dostać także w tym roku123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W listopadzie 2023 r. opiekunom psów i kotów upłynął termin ubiegania się o dofinansowanie do przeprowadzenia podstawowych zabiegów zwierząt. Dotacje - zwane potocznie 500 plus dla psa i kota - będą jednak reaktywowane także w tym roku. Celem jest wsparcie opiekunów zwierząt w opłaceniu podstawowych usług weterynaryjnych.

500 plus dla psa i kota 2024 - kiedy się rozpocznie?

Na podstawie wyników sondaży CBOS można stwierdzić, że średnio co drugi Polak i Polka opiekują się jakimś zwierzęciem domowym. Trudno oszacować dokładną liczbę udomowionych zwierząt w Polsce, ale wiadomo, że Polacy coraz częściej biorą pod opiekę psy i koty.

Ze względu na rosnącą skalę bezdomności zwierząt, schroniska i fundacje nawiązują z przyszłymi opiekunami umowę dotyczącą kastracji i sterylizacji zwierząt. Aby uporać się z problemem bezdomnych kotów i psów w Polsce, uruchomiono programy wsparcia właścicieli. Znane są one pod nazwą 500 plus na psa i kota.

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na pokrycie kosztów sterylizacji, kastracji i czipowania zwierząt domowych. Wszelkie informacje powinniśmy uzyskać w urzędach miejskich i gminnych.

W wielu miastach i gminach można uzyskać dofinansowanie na zabiegi weterynaryjne. Dotacja znana jest pod potoczną nazwą "500 plus dla psa i kota"
W wielu miastach i gminach można uzyskać dofinansowanie na zabiegi weterynaryjne. Dotacja znana jest pod potoczną nazwą "500 plus dla psa i kota"123RF/PICSEL

Ile pieniędzy dostaniemy w ramach 500 plus na psa i kota?

Należy pamiętać, że nie dostaje się pieniędzy do ręki. Zabiegi, które są dofinansowane w ramach programu, są wykonywane we wskazanych przez samorząd lecznicach weterynaryjnych. To samorząd indywidualnie decyduje, jaką konkretnie kwotę przeznacza na wsparcie.

Poziom dofinansowania jest więc zróżnicowany. Wszystkie kwoty będą podane na poszczególnych stronach internetowych samorządów. Wiadomo jednak, że w zeszłym roku opiekunowie psów i kotów mogli liczyć na dofinansowanie w kwocie ok. 70-150 zł (mniejsze gminy).

W niektórych miejscach można było otrzymać dofinansowanie pokrywające w połowie poniesione koszty zabiegów. W innych samorządach można było w całości sfinansować zabiegi nawet za 300 i 400 zł.

Konieczne jest więc sprawdzenie warunków programu 500 plus dla psa i kota w danej gminie, mieście itp. Może się zdarzyć, że wniosek będzie trzeba złożyć np. do miejskiego schroniska (tak w ubiegłym roku było np. w Bielsku-Białej).

Ceny za kastrację i sterylizację zwierząt są różne w zależności od wielkości zwierzęcia. Tańsza jest kastracja kocurów, a droższa sterylizacja lub kastracja psów. Za takie zabiegi trzeba zapłacić od 100 do kilkuset złotych. W większych miastach i renomowanych lecznicach ceny będą wyższe niż w mniejszych miejscowościach, ale nie musi być to regułą.

500 plus dla psa i kota. Dla kogo wsparcie?

Warto podkreślić, że 500 plus na psa i kota, poza nazwą, nie ma nic wspólnego z popularnym w Polsce programem rządowym 500 plus dla rodzin (obecnie 800 plus). Nazwa "500 plus" w odsłonie "zwierzęcej" jest przeznaczona dla osób, które zdecydowały się na opiekę nad psem lub kotem. Dofinansowań nie prowadzi rząd, ale samorządy.

Jakie są jeszcze różnice między programami? Dopłata - w przypadku wsparcia opiekunów zwierząt - jest przede wszystkim jednorazowa. Program dla zwierząt ma pomóc w opłaceniu zabiegów służących m.in. zmniejszeniu skali bezdomności psów i kotów oraz wyeliminowaniu niektórych chorób układu rozrodczego zwierząt. Czipowanie pozwala na łatwą identyfikację opiekuna zwierząt zwłaszcza w przypadku zagubienia.

500 plus na psa i kota 2024. Kiedy składać wnioski?

Program 500 plus na psa i kota 2024 nie rozpoczyna się w całej Polsce w tym samym terminie. Zazwyczaj można spodziewać się, że pierwsze dopłaty będzie można otrzymać pod koniec I kwartału roku lub na początku II kwartału 2024 r. - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Gminy przeprowadzają zamówienia publiczne i potrzebują czasu na wyłonienie wykonawców programów. Dokładne terminy poznamy, śledząc Biuletyny Informacji Publicznej miast i gmin, w których mieszkamy.

Tragiczne wypadki żubrów. Czy jest ich w Polsce za dużo?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas