Najnowsze wyniki badań. Psy rozumieją więcej, niż myśleliśmy

Magdalena Mateja-Furmanik

Co myśli o nas nasz pies? Najnowsze wyniki badań przybliżają nas do odpowiedzi na to pytanie. Okazuje się, że nasz czworonóg ma wysokie zdolności rozumienia naszej mimiki i mowy ciała, a niektóre obszary jego móżgu przypominają nasze.

Naukowcy dostarczyli dowodów potwierdzających fakt, że psy mogą rozumieć nasze gesty i mimikę.
Naukowcy dostarczyli dowodów potwierdzających fakt, że psy mogą rozumieć nasze gesty i mimikę. 123RF/PICSEL

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu ujawniło imponujące możliwości psów w rozumieniu i analizowaniu gestów i mimiki twarzy.

W badaniu opublikowanym na łamach Communications Biology wykorzystano obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) do prześledzenia reakcji mózgu psów i ludzi na bodźce wzrokowe. Wyniki rzuciły nowe światło na to, w jaki sposób psy rozumieją nasze niewerbalne komunikaty.

Kluczowa rola płata skroniowego

Płat skroniowy w mózgu ludzkim. W nim znajdują się ośrodki odpowiedzialne za przetwarzanie informacji o mimice i mowie ciała zarówno u ludzi jak i u psów.123RF/PICSEL

Płat skroniowy to część kory mózgowej znajdującej się w okolicach uszu. U ludzi i innych naczelnych to właśnie tam znajdują się ośrodki odpowiedzialne za przetwarzanie informacji o mimice i mowie ciała.  

Co ciekawe, psy rozwinęły również oddzielny płat skroniowy, odmienny od płata naczelnych, który jednak pełni podobną funkcję. Oznacza to, że psy i ludzie przetwarzają informacje o gestach i mimice w podobny sposób.

Najnowsze badanie naukowców przeprowadzone przy pomocy MRI ujawniło interesujące szczegóły tego procesu.  

Wyniki badań

Wyniki badań potwierdziły hipotezę, zgodnie z którą psy - tak jak i ludzie - posiadają specjalny obszar w płacie skroniowym, który odpowiada za przetwarzanie wizualnej informacji dotyczącej pozycji ciała.

W mózgu psa udało się również zidentyfikować regiony wyspecjalizowane wyłącznie w rozpoznawaniu twarzy i ciał. Ich struktura przypominała ludzką.

W przeciwieństwie do homo sapiens, aktywacja tych regionów mózgu u psów była zależna od przetwarzania informacji zapachowych. Jest to dowodem na to, że psy zależą od sygnałów węchowych podczas przetwarzania informacji wizualnych.

Naukowcy zaobserwowali również, że podczas gdy ludzie koncentrują się głównie na twarzach podczas komunikacji, psy przywiązują większą wagę do postawy ciała i całościowej percepcji.

Co ciekawe, badacze zauważyli również, że psy wykazywały równy poziom aktywności mózgu w regionach odpowiedzialnych na percepcję twarzy gdy pokazywano im obrazy zarówno innych gatunków, jak i ludzi.

Odkrycie to daje podwaliny zrozumieniu głębokiego związku i wspólnego zrozumienia między psami i ludźmi, pomimo ich rozbieżnych ścieżek ewolucyjnych. Obala to również stwierdzenie, zgodnie z którym nasze rozumienie zachowania psa czy jego emocji - i vice versa - jest wyłącznie projektowaniem naszych pojęć na zupełnie inny, odrębny gatunek, co nie może doprowadzić do prawdziwych wniosków.  

Źródło: techtimes.com

Depresja u psów i kotówStowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas