Ile kości ma pies? Dużo więcej niż człowiek! Tego nie wiesz o swoim pupilu
Znajomość anatomii psa może być bardzo przydatna, jednak dla wielu opiekunów czworonogów wciąż stanowi wiedzę tajemną. Ciało naszych pupili na pierwszy rzut oka nie przypomina ciała człowieka, lecz pod wieloma względami jest do niego podobne. Czy pies ma kolana i łokcie? Ile kości ma pies, a ile zębów? Najciekawsze fakty o psach.
- Przyszli lekarze weterynarii, kynolodzy czy zootechnicy na studiach poznają anatomię psa. Wiedza ta jest im potrzebna, aby dzięki znajomości ciała czworonogów, mogli później wdrażać skuteczne leczenie.
- Z najważniejszymi faktami poza specjalistami, zaznajomić powinni się jednak również sami opiekunowie zwierząt. To pomoże im lepiej zrozumieć potrzeby pupila i w razie konieczności - szybko wychwycić pierwsze oznaki potencjalnej choroby.
- Ile kości ma pies, ile zębów jest w jego szczęce i dlaczego pies je inaczej niż człowiek? Czy psy mają łokcie i kolana? Tych ciekawostek o psach po prostu nie wypada nie znać.
Czym jest anatomia psa? Ta nauka ma ważne znaczenie
Anatomia psa jest dziedziną skupiającą się na budowie ciała tego zwierzęcia, która umożliwia nam poznanie najważniejszych układów i organów w ciele naszego pupila.
Anatomię psa można dzielimy na anatomię opisową i anatomię topograficzną. Dzięki pierwszej poznajemy budowę i sposób funkcjonowania poszczególnych narządów, natomiast z drugiej dowiadujemy się, jak położone są one względem siebie.
Znajomość zarówno opisowej, jak i topograficznej anatomii psa umożliwia lekarzom weterynarii przeprowadzanie zabiegów i skomplikowanych operacji chirurgicznych, które niejednokrotnie ratują życie czworonogom. Opiekunowie psów nie muszą posiadać tak szerokiej wiedzy, jednak powinni poznać przynajmniej kilka faktów na temat swoich pupili.
Ile kości ma pies? O wiele więcej niż człowiek
Odpowiedź na pytanie, ile kości ma pies, dla wielu osób będzie zaskoczeniem. Pomimo tego, że zwierzęta są od nas mniejsze, pod tym względem znacznie przewyższają człowieka. W ciele psa znajduje się bowiem aż 319 kości, czyli o 112 więcej, niż w przypadku ludzi!
Szacuje się, że na samą czaszkę pupila składa się ich 27. Kręgosłup psa składa się natomiast z 7 kręgów szyjnych, 13 kręgów piersiowych, 7 kręgów w odcinku lędźwiowym i 3 kręgów kości krzyżowej. Kręgów ogonowych jest od 20 do 23.
U zdrowego psa występuje 13 par żeber, które mają na celu ochronę narządów wewnętrznych - 9 par kręgów biegnie do mostka, a 4 kolejne składają się na łuk żebrowy. Kończyna piersiowa to: kość łopatki, ramienna, łokciowa, promieniowa, nadgarstka, śródręcza, palców i trzeszczki.
Psia miednica składa się zaś z połączonych kości: łonowej, kulszowej i biodrowej i spełnia niezwykle ważną funkcję. Łączy kręgosłup z tylnymi kończynami zwierzęcia, chroni pęcherz i jelita.
Czy psy mają łokcie? Pod tym względem są podobne do nas
Nasi mali przyjaciele poruszają się na czterech nogach, jednak anatomia ich kończyn wcale nie różni się tak bardzo od naszych rąk i nóg. Warto wiedzieć, że przednie łapy psów stanowią odpowiednik ludzkich ramion. Odpowiedź na pytanie, czy psy mają łokcie, jest więc twierdząca.
- Gdzie psy mają łokcie?
Osadzone na obręczy barkowej przednie łapy psa biegną od kości ramiennej przytwierdzonej do łopatki. Stamtąd stopniowo przechodzą w kości promieniową i łokciową przedramienia, które biegną równolegle w kierunku nadgarstka i palców. Za łokieć psa uważa się więc staw łączący kość ramienną i kości przedramienia czworonoga.
Czy psy mają kolana? Często mylimy je ze stawem skokowym
A, czy psy mają kolana? Podobnie jak w przypadku łokci, odpowiedź brzmi tak. Ich tylne łapy to kończyny miednicze odpowiadające naszym nogom i to właśnie tam znajdują się psie kolana.
- Gdzie psy mają kolana?
Tylne łapy psa biegną od kości udowej w miednicy i łączą się kolanem z kością piszczelową oraz strzałkową. Następnie przechodzą zaś w staw skokowy, kości śródstopia i paliczków. Ciekawe jest to, że niektórzy mylnie uznają staw skokowy za kolano u psa. W rzeczywistości jednak skierowana ku tyłowi część łapy prędzej powinna być porównana do ludzkiej pięty.
Ile pies ma zębów w szczęce? Całkiem sporo!
Dorosły człowiek ma od 28 do 32 zębów, natomiast dojrzały pies powinien posiadać ich w sumie 42. Zęby czworonoga znajdują się zarówno w szczęce, jak i w żuchwie.
- Szczęka psa zawiera 20 zębów: 6 siekaczy, 8 zębów przedtrzonowych, 4 zęby trzonowe i 2 kły.
- Żuchwa psa zawiera 22 zęby, (dodatkowe zęby trzonowe).
Interesujące są również określenia dla niektórych zębów. Kolejne siekacze często określa się jako: cęgami, średniaki i okrajki. Parę zębów złożoną z czwartego przedtrzonowca i pierwszego zęba trzonowego nazywa się natomiast łamaczami. To dlatego, że podczas posiłku, służą one psu do łamania kości.
Pies a człowiek. Dlaczego je inaczej niż my?
Różnic pies a człowiek można wyszczególnić wiele. Jedną z najważniejszych, z których każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę, jest jednak kwestia spożywania posiłków.
Układ pokarmowy zwierząt pod względem fizjologicznym zdążył już nieco zaadaptować się do ludzkiego pożywienia. Są wszystkożerne, jednak trzeba również pamiętać, że anatomia psa bardziej przybliża go do zwierząt typowo mięsożernych, takich jak wilk.
Przewód pokarmowy obu zwierząt jest krótki i prosty, a żuchwa (w przeciwieństwie do naszej) nie porusza się na boki. Czworonóg w przeciwieństwie do człowieka nie przeżuwa pokarmów, a jedynie wyszarpuje ich duże kęsy i przełyka. Jego żołądek cechuje się większą elastycznością, dzięki czemu jest w stanie pochłonąć jednorazowo sporą porcję pożywienia.
Trzustka pupila jest niewielka, dlatego pojawiają się trudności z trawieniem cukrów. Jeżeli pies zje ich zbyt dużo, może mieć poważne problemy z żołądkiem. Pojawią się biegunki i wzdęcia. To zaś oznacza, że trzeba bardzo uważać na podawane mu posiłki.
Najlepiej karmić psa 1-2 razy dziennie, starając się nie wzbogacać jedzenia o przyprawy i liczne węglowodany. Niestety właściciele psów często o tym zapominają, chętnie oferując pupilom resztki ze stołu i inne smakołyki.
Aleksandra Waleczek
Czytaj również:
Zobacz także: