Ile lat żyją psy? Rasy psów, które żyją najdłużej
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Pies uznawany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Nic więc dziwnego, że właściciele czworonogów chcieliby, aby ich pupil żył jak najdłużej. Długość życia psa zależy od wielu czynników, w tym rasy. Sprawdzamy, które żyją najdłużej, a które najkrócej. Dowiedz się, w jaki sposób możesz zapobiec przedwczesnej śmierci pupila.
Spis treści:
Średnia długość życia psa wynosi ok. 16 lat. Wiele jednak zależy od rasy, a średnia nie oddaje tego, ile może żyć każdy pupil. Poznaj rekordzistów, którzy żyją najdłużej oraz psy, które odchodzą w najmłodszym wieku.
Jakie rasy psów żyją najdłużej?
Dla niektórych może być sporym zdziwieniem to, że najdłużej żyją psy o małym rozmiarze. Prawdziwym rekordzistą jest chihuahua. Ten pozornie delikatny i mały pies żyje średnio 15 lat. Często jednak można spotkać czworonogi, które dożywają 20 lat. Należy jednak zwrócić uwagę na to, od jakiego hodowcy pochodzi pies. Często niestety zdarza się, że nieprofesjonalne hodowle przyczyniają się do wydawania miotów o nieprawidłowej masie ciała. Są one mniej odporne i często nie dożywają podeszłego wieku. Jeśli jednak mamy do czynienia z chihuahuą o prawidłowym wzroście i masie ciała, jest duża szansa, że przeżyje w zdrowiu sporo czasu.
Kolejnym niewielkim pieskiem, który dożywa nawet 16 lat, jest Jack Russel terrier. To niezwykle energiczna i psotna rasa, która w dawnych czasach hodowana była jako pies myśliwski. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu, zabawy i socjalizacji, możemy mieć pewność, że pupil dożyje podeszłego wieku.
Całkiem długo żyją również Yorkshire terriery, które znane są jako yorki. Zaliczany do "psów kanapowych" może dożyć nawet 15 lat. Pomimo niewielkich rozmiarów jest to żywiołowa oraz odważna rasa, z którą na pewno nie będziemy się nudzić. Jej niewątpliwą zaletą jest długa sierść, która robi wrażenie. Yorki są raczej odporne i nie chorują zbyt często, przez co możemy liczyć na to, że będą żyły długo.
Do rasy, która może długo żyć, zaliczamy również Shih tzu. To przyjacielskie stworzenia, które zachwycają swoich opiekunów inteligencją. Szacuje się, że dożywają ok. 16 lat. Mogą chorować, a najczęściej dotykają je problemy z zębami i układem ruchu. Nie są również odporne na wysokie i niskie temperatury. Jednak regularne wizyty u weterynarza i troska powinny pozwolić im na długie życie w zdrowiu.
Bardzo długo żyją także jamniki. Ta wyróżniająca się wyglądem rasa jest bardzo inteligentna, a dawniej była niezwykle cenna podczas polowań. Jamniki potrzebują sporej dawki ruchu i aktywności. Jeśli zapewnimy im regularne ćwiczenia z tropienia i spacery, będzie mogła przetrwać w dobrym zdrowiu nawet 14 lat. Niestety z wiekiem często u jamników pojawiają się problemy ze stawami, dlatego kluczowe może być w ich przypadku unikanie schodów.
Które rasy psów żyją najkrócej?
Niestety rasa psa może również oznaczać krótsze życie pupila. Często wyjątkowo krótko żyją duże psy, m.in. ze względu na obciążenie chorobami oraz wadami genetycznymi.
Do psów, które żyją najkrócej, zaliczamy buldogi angielskie. To rasa, która jest trudna w hodowli i dużo choruje. Jej specyficzna budowa sprawia, że psy mają problemy z oddychaniem, z kręgosłupem i stawami, a także źle znoszą upały. Płaski pyszczek powoduje, że do organizmu zwierzaka dochodzi mniej tlenu, niż powinno. Często pojawiają się problemy z wypadającą rzepką czy dysplazją. Szacuje się, że psy dożywają ok. 6 lat.
Dość krótko żyją berneńskie psy pasterskie. Ze względu na łagodny charakter i przyjacielskie nastawienie, właściciele bardzo szybko się do nich przywiązują. Psy tej rasy dożywają ok. 7 lat, a ich przedwczesna śmierć najczęściej spowodowana jest przez nowotwory, które dotykają aż 50 proc. psów. Mają one również tendencję do chorób stawów, przez co w wielu przypadkach pojawiają się problemy z chodzeniem już po 5. roku życia.
Problemy ze zdrowiem często dotykają dogi niemieckie. Niewiele psów dożywa do 10. roku życia. Zwykle żyją ok. 7 lat. Ta rasa dotknięta jest chorobami genetycznymi, które najczęściej dotyczą serca. Zdarza się również, że psy te mają problemy z zespołem chwiejności, przez co nie mogą wstawać, przewracają się, uderzają głową w różne przedmioty. W ekstremalnych przypadkach cierpią nawet na niedowład kończyn.
Krótko żyją również bernardyny. Te wielkie psy o łagodnym charakterze zwykle żyją ok. 8 lat. Niestety ich duża masa przekłada się na problemy z układem szkieletowym. Często cierpią na choroby kości, takie jak dysplazję stawów biodrowych, częste obrzęki oraz zwichnięcia. Bardzo często rozwija się u nich nowotwór kości. Niektóre osobniki mogą również cierpieć na padaczkę. Jej objawem jest agresywne zachowanie oraz szczekanie lub wycie.
Niedługo żyją też mastiffy angielskie — jedynie 9 lat. To masywne, odważne oraz lojalne psy, które zwykle są psami stróżującymi oraz rodzinnymi. Mają one tendencje do problemów z poruszaniem się. Często pojawiają się również problemy z niedoczynnością tarczycy oraz alergie. Zdarza się, że mają wady powiek — podwinięcie lub zawinięcie, która sprzyja pojawianiu się zapalenia spojówek czy infekcji. Może również dochodzić do problemów z żołądkiem. Wiele osobników umiera przez skręt czy rozszerzenie żołądka.
Czy można wydłużyć życie psa?
Długość życia psa zależy od wielu różnych czynników. Właściciele nie mogą jednak zapominać, że jednym z najważniejszych jest dbanie o swojego pupila. Warto dbać o zdrową dietę, odpowiednią ilość ruchu oraz regularne wizyty u weterynarza. Należy szczególnie zwrócić uwagę na zapewnienie psu rozrywki i codziennej dawki ruchu. Ważna jest higiena i zabiegi, które często są pomijane jak np. mycie zębów pupila. Spory wpływ na kondycję psa mogą mieć również regularne szczepienia i badania — zadbajmy o nie, nawet profilaktycznie. Nie można również zapominać o czułości i okazywaniu psu miłości — to również znacząco może wpłynąć na jego samopoczucie i długość życia.