Dwa czy cztery. Ile kolan ma pies? Anatomia psich nóg

Oprac.: Tomasz Kromp

Z pewnością wiele osób nieraz zastanawiało się nad pewną kwestią dotyczącą psich kończyn. Mianowicie – czy psy mają kolana? Okazuje się, że tak. Ponadto, są one niezbędnym elementem aparatu ruchu rzeczonych zwierząt. Jednak, gdzie konkretnie się one znajdują? Spróbujemy rozstrzygnąć tę trudną sprawę, która trapi niejednego miłośnika psów.

Czy psy mają kolana?
Czy psy mają kolana?123RF/PICSEL

Czy psy mają kolana? Tak wygląda anatomia ich kończyn

Właściciele psów (i w zasadzie nie tylko oni) mogą się zastanawiać nad tym, czy ich czworonożni przyjaciele mają kolana. Okazuje się, że tak! Co więcej, są one niezmiernie ważne dla futrzaków, ponieważ pełnią istotną rolę w trakcie poruszania się. Gdzie pies ma kolana? Tylne łapy psów składają się z kości udowej usytuowanej w miednicy. Owa kość udowa jest połączona z podudziem, czyli kością piszczelową i kością strzałkową właśnie za sprawą stawu kolanowego.

Jeszcze dalej znajduje się kość piętowa, kość stępu, kość śródstopia, kości stawu skokowego, kość piętowa i paliczki stopy. Co ciekawe, wiele osób mylnie zakłada, że kolano u psów to ta najbardziej widoczna i wystająca z rzeczonej kończyny część. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to staw kolanowy, a kość piętowa. Kolano znajduje się nieco wyżej – jest położone bliżej tułowia zwierzęcia.

Pies ma dwa kolana usytuowane w kończynach tylnych. Z kolei na przednich łapach, rzeczone zwierzę ma łokcie.123RF/PICSEL

Ile kolan ma pies? Wiele osób tego nie wie

Ile konkretnie kolan ma pies? Wiele osób mylnie sądzi, że cztery – dwa z przodu i dwa z tyłu. To błąd! Pies ma tylko dwa kolana, obydwa usytuowane są na tylnych kończynach. Jeśli chodzi o przednie łapy to znajdują się na nich... łokcie. Oznacza to, że w przypadku psów można uznać ich tylne łapki za odpowiedniki ludzkich nóg, a przednie łapki za odpowiedniki ludzkich rąk.

W obrębie stawu kolanowego znajdują się między innymi więzadła, łąkotka czy rzepka. Nierzadko zdarza się, że pupil może nabawić się urazów związanych z kolanem. Mowa tu między innymi o zerwaniu więzadła, zwichnięciu rzepki czy zapaleniu stawu. W przypadku zaobserwowania nietypowego zachowania u zwierzaka, takiego jak między innymi utykanie, należy zabrać go do weterynarza. Na urazy kolan narażone są w szczególności mniejsze rasy tych futrzaków. 

Tajniki sesji zdjęciowych z psem. Pupil jest zadowolony, a opiekun umęczonyINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas