Czipowanie psów będzie obowiązkowe. PiS chce wprowadzić specjalną ustawę

Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów. Tak, żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje - zapowiedział w niedzielę w Przysusze wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział, że czipowanie psów będzie w Polsce obowiązkowe
Minister Henryk Kowalczyk zapowiedział, że czipowanie psów będzie w Polsce obowiązkowe 123RF/PICSEL

Wicepremier Kowalczyk stwierdził, że trzeba zadbać o zwierzęta, które nam towarzyszą. "A szczególnie na obszarach wiejskich bardzo mocno doskwiera bezdomność psów" - dodał.

Obowiązkowe czipowanie psów. Będzie ustawa PiS

"Chcemy wprowadzić ustawę o obowiązku czipowania psów, tak żeby każdy był odpowiedzialny za to zwierzę, którym się opiekuje, a nie tylko jak jest mu miłe i wygodne. Mam nadzieję, że we współpracy z samorządami, bo one najlepiej wiedzą, jaki jest z tym problem, tego dokonamy" - podkreślił minister rolnictwa.

Odniósł się też do sytuacji odbierania zwierząt przez organizacje, które interweniują po zgłoszeniu złego traktowania lub złego stanu zwierząt. "Skończymy z tym. Takie wejście do gospodarstwa będą miały tylko państwowe inspekcje, w tym przypadku jest to Inspekcja Weterynaryjna, a nie inspekcje, które się czasami nazywają inspekcjami" - podkreślił.

Henryk Kowalczyk o interwencjach ws. złego stanu zwierząt

"Wiem, ze takie odebranie zwierząt wiąże się potem z narzuceniem opłat, np. kilkudziesięciu tysięcy złotych, co nie ma nic porównywalnego z wartością tych zwierząt. Skończymy z tym, tylko i wyłącznie weterynaria będzie miała takie uprawnienia" - podsumował.

„Górale”: Ważna lekcja na trudne czasyPolsat Play
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas