15 najpopularniejszych ras psów. Polacy je pokochali

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

O tym, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka wiedzą nawet dzieci. Nic dziwnego, że lista najpopularniejszych ras psów w Polsce jest tak różnorodna. Są właściciele, którzy wolą duże zwierzęta, zwłaszcza gdy ich celem jest ochrona domu. Z drugiej strony coraz większą popularnością cieszą się małe psiaki. Jakie rasy psów najchętniej wybierają Polacy?

Owczarek niemiecki to jeden z najpopularniejszych psów w Polsce.
Owczarek niemiecki to jeden z najpopularniejszych psów w Polsce.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Popularne rasy psów. Owczarek niemiecki

To rasa zaliczana do stosunkowo dużych psów. Owczarek niemiecki jest bardzo opiekuńczy i niezwykle wierny. Jest jednym z najinteligentniejszych psów na świecie. Szybko uczy się komend i ma bardzo silny zmysł posłuszeństwa Ma również mnóstwo energii do wykorzystania. Musi mieszkać w przestrzeni dostosowanej do jego potrzeb, najlepiej w domu z ogrodem. Dobrze dogaduje się z dziećmi, ale jest nieufny w stosunku do obcych i innych zwierząt.

Najlepsze rasy psów. Yorkshire Terrier

To chyba najpopularniejszy przedstawiciel małych ras psów w Polsce. Jest zwierzęciem wesołym i bardzo przywiązanym do rodziny, a także bardzo wiernym i łatwym w szkoleniu. Co ciekawe, pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest też zadziorny. Ma w sobie wiele odwagi i robi wszystko, co w jego mocy, aby chronić tych, których kocha. Tę rasę pokochały osoby, które mieszkają na małych przestrzeniach i mają dzieci.

Yorkshire terrier.
Yorkshire terrier.

Popularne rasy psów. Labrador

Labrador to rasa psów średnich. Jest bardzo czuły i towarzyski oraz wierny. Tworzy silną więź z rodziną, z którą codziennie przebywa. Ponadto pies rasy labrador jest bardzo energiczny oraz z natury posłuszny. Nie szczeka dużo, ale pod warunkiem, że często ma zapewnianą aktywność fizyczną.

Labrador.
Labrador.123RF/PICSEL

Najpopularniejsze rasy psów. Berneńczyk (Berneński pies pasterski)

Jest psem spokojnym, łagodnym i towarzyskim. Zaliczany do rasy psów dużych, znany jest ze swojego spokoju i ogromnej potrzeby towarzystwa. Z drugiej strony berneńczyk jest również bardzo aktywny i potrzebuje odpowiedniej przestrzeni do wydatkowania swojej energii. Dobrze dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami, ale jest powściągliwy w stosunku do obcych.

Najładniejsze rasy psów. Sznaucer miniaturowy

To rasa psów małych, bardzo inteligentnych i lubiących zabawę. Sznaucer jest aktywny i uwielbia zajęcia na świeżym powietrzu. Pomimo łatwości uczenia się, przedstawiciel tej rasy jest też bardzo niezależny i uparty. Dlatego szkolenie tego psiaka wymaga większej uwagi i poświęcenia czasu na wypracowanie oczekiwanych reakcji na daną komendę.

Piękne rasy psów. Golden retriever

To przedstawiciel dużej rasy psów, ale o niebywale przyjaznym usposobieniu. Oprócz tego, że jest bardzo łagodny, rasa Golden retriever ma przyjazny i wesoły temperament. Jest psem, który kocha swoją rodzinę, ma dobry kontakt z każdym i jest bardzo życzliwy. Jest również energiczny, dlatego spacery są niezbędnym elementem jego codziennego życia.

Golden Retriever.
Golden Retriever.

Najpopularniejsze rasy psów. Border collie

Ta rasa psów średnich uznawana jest za najmądrzejszą na świecie. Jej przedstawiciel bardzo łatwo się uczy i przyswaja komendy. Wymaga tylko kilku powtórzeń. Jest znany z posłuszeństwa, radości i chęci do zabawy. Border collie lubią wyzwania i są niesamowitymi towarzyszami człowieka, bardzo wiernymi i kochającymi swoich opiekunów.

Border collie.
Border collie.

Najlepsze rasy psów. Shih tzu

To mała rasa psów, jedna z najłagodniejszych na świecie. Są to wesołe, łagodne pieski, które uwielbiają towarzystwo swojej rodziny, ale pozostają też niezależne i uparte. Shih tzu to najczęstszy wybór do małych mieszkań. Nie są zbyt energiczne i mało szczekają.

Shih tzu
Shih tzu

Popularne rasy psów. Buldog francuski

Kolejny przedstawiciel małej rasy psów. To wspaniały partner dla człowieka, który będzie przy nim przez cały czas. Rasa jest inteligentna, energiczna, posłuszna i trochę psotna. Może być dobrym psem do mieszkania, ale trzeba okazywać mu czułość i zainteresowanie, bo inaczej może cierpieć na lęk separacyjny. Buldog francuski może być nieco uparty, dlatego idealnym rozwiązaniem jest szkolenie go już od szczenięcia.

Buldog francuski.
Buldog francuski.lightfieldstudios123RF/PICSEL

Najlepsze rasy psów. Mops

To mała rasa psów o bardzo spokojnym i łagodnym temperamencie. Mopsy uchodzą za słodkie, spokojne i kochające psy. Mimo że uważane są za leniwe, to jednak wykazują także skłonność do zabawy. Ta rasa jest doceniana przez ludzi, którzy mieszkają w mieszkaniach w bloku lub w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Mops.
Mops.123RF/PICSEL

Najpopularniejsze rasy psów. Beagle

To niezależna i dobroduszna rasa psów średnich. Energiczne psy rasy beagle potrzebują na co dzień dać upust nadmiarowi energii. Są przywiązane do rodziny, a jednocześnie pozostają wyjątkowo niezależne. Z jednej strony są bardzo inteligentne, ale z drugiej uznaje się je za jedną z najbardziej upartych i trudnych w szkoleniu ras psów. Mimo to Polacy chętnie wybierają beagle na swoich czworonożnych przyjaciół.

Beagle.
Beagle.123/RF PICSEL

Popularne rasy psów. Szpic miniaturowy (pomeranian)

Jest to rasa mała i słynąca ze swojego pięknego, bujnego owłosienia.  Dlatego ważne jest codzienne szczotkowanie tego pieska. Szpic miniaturowy jest duszą towarzystwa. To bardzo rodzinny pies, który zawsze lubi być w pobliżu, mimo że jest nieco zależny. Świetnie nadaje się do mieszkania w bloku.

Pomeraniany.
Pomeraniany.

Najpopularniejsze rasy psów. Maltańczyk

Kolejny przedstawiciel małej rasy psów. Jest czuły, wesoły i radosny. Uwielbia kontakt fizyczny z opiekunami. Chętnie poznaje nowych przyjaciół i przebywa ze swoimi właścicielami. Z tego powodu psa tej rasy nie można zostawiać samego na dłuższy czas. Ważne jest również codzienne zapewnianie mu aktywności ruchowej.

Maltańczyk.
Maltańczyk.123RF/PICSEL

Najlepsze rasy psów. Husky

Husky to rasa psów średniej wielkości. Jest przyzwyczajony do życia w stadzie i dlatego łatwo mu nawiązać kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami. Jest wspaniałym przyjacielem swoich właścicieli, wiernym i partnerskim. Jednak jest również bardzo niezależny i aktywny. Dlatego najlepiej czuje się w domu z podwórkiem, gdzie będzie mógł swobodnie biegać.

Husky.
Husky.123RF/PICSEL

Piękne rasy psów. Pekińczyk

To mały pies, chętnie wybierany do mieszkań w bloku. Ma opinię niezależnego, ale prawda jest taka, że jest bardzo przywiązany do rodziny i cały czas to okazuje. Jest także odważny i opiekuńczy.

Pomimo tak dużej różnorodności psich ras, jedno jest pewne: Polacy kochają psy. Znajdujemy się w czołówce państw z największą liczbą tych czworonogów przypadającą na jednego mieszkańca.

Pies na motocykluSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas