Zimy nie ma, a sypią sól na potęgę. Zarządcy cmentarzy łapią się za głowy

Karol Kubak

Karol Kubak

Aktualizacja

Jak co roku z okazji Wszystkich Świętych pojawi się temat kwiatów i zniczy. Nie tylko jeśli chodzi o ich dostępność, wybór i miejsce możliwego zakupu, ale także wpływu na środowisko. Pojawiają się apele, aby wybierać kwiaty naturalne, oraz ograniczyć kupowanie zniczy do niezbędnego minimum, dzielenia się nimi, czy kupowania tych z wymiennymi wkładami. Ale wśród tych wszystkich przygotowań nasila się jeszcze jedno zjawisko - sypanie ogromnych ilości soli kuchennej.

Część osób wysypuje sól wokół grobu
Część osób wysypuje sól wokół grobu123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Już zdążyliśmy się przyzwyczaić do wykorzystywania ogromnych ilości soli zimą. Choć i tu jak co roku niedługo wypłynie temat bardziej ekologicznych rozwiązań, to wciąż traktowana jest jako najlepszy środek do walki z lodem i śniegiem. Obniża temperaturę zamarzania wody, dzięki czemu nawierzchnia nie jest nadmiernie śliska. Skutkiem ubocznym jest niestety zasolenie gleby oraz wody.

Sól kuchenna na cmentarzu. W jakim celu?

Część osób postanawia wykorzystać sól również na cmentarzach i rozsypać ją wokół grobu. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można pozbyć się chwastów. Jest to o wiele tańsze niż zakup środków chwastobójczych.

Dlaczego nie powinniśmy sypać soli wokół grobu?

Może się wydawać, że sól kuchenna to naturalnie występująca w środowisku substancja i lepiej dzięki niej pozbyć się chwastów, niż stosować "chemię". Warto zacząć od tego, że każdego roku zarządcy cmentarzy zwracają uwagę na tę praktykę, podkreślając jej niezgodność z regulaminem. Najczęściej takie osoby są upominane, nie stosuje się kar.

Nadmierna ilość soli jest dla środowiska niekorzystna. Po wysypaniu soli pozbędziemy się nie tylko chwastów, ale w zasadzie wszelkiej roślinności w tym miejscu. Choć z czasem część związku zostanie wypłukana przez opady, to niestety ziemia potrafi na długie lata akumulować różne substancje.

Co więcej, ze względu na migracje soli w glebie, uszkodzona może zostać roślinność nie tylko w miejscu wysypania, ale także w najbliższym sąsiedztwie. Wówczas ucierpią posadzone przez zarządcę (lub naturę) drzewa lub kwiaty zasadzone przez inne osoby.

Jak pozbyć się chwastów wokół grobu?

Warto pamiętać, że rozsypywanie soli nie jest dobrym rozwiązaniem walki z niechcianymi roślinami, a często jest to naprawdę gruba warstwa. Oczywiście można postawić na specjalistyczne ekologiczne środki, ale by wokół grobu nie wyrastała nadmierna ilość chwastów, można też na ziemi rozciągnąć agrowłókninę lub agrotkaninę, która będzie przepuszczała wodę i ograniczy wzrost roślin. Całość wysypana kamieniem ozdobnym będzie wyglądała bardzo estetycznie. Jeśli widzimy, że ktoś posypuje okolice grobu solą, możemy zaproponować własnoręczne wyrwanie chwastów.

Złota polska jesień czy początek zimy? Huśtawka temperatur w PolscePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas