Zbadali kwiki świń. AI potwierdza - na wolności się mniej stresują

Europejscy naukowcy opracowali algorytm bazujący na sztucznej inteligencji (AI) zdolny do interpretowania dźwięków wydawanych przez świnie. Rolnik korzystający z takiego narzędzia może dowiedzieć się, jakie emocje w danej chwili czują zwierzęta.

Europejscy naukowcy opracowali algorytm zdolny do interpretowania dźwięków wydawanych przez świnie
Europejscy naukowcy opracowali algorytm zdolny do interpretowania dźwięków wydawanych przez świnie123RF/PICSEL

Algorytm odczytujący zwierzęce emocje został stworzony po to, żeby lepiej zrozumieć stany emocjonalne, które przeżywają świnie - w ten sposób można podnieść ich dobrostan i ograniczyć dyskomfort spowodowany nienaturalnym chowem. Narzędzie AI pozwoliło w krótkim czasie przeanalizować tysiące dźwięków wydawanych przez te zwierzęta. Wyciągnięto ważne wnioski.

AI wie, co czuje świnia?

Naukowcy z uniwersytetów w Danii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Norwegii i Czech przeanalizowali tysiące nagranych i wydawanych przez świnie dźwięków w różnych sytuacjach: podczas zabawy, karmienia, izolacji i innych. Sprawdzano też różnice pomiędzy chowem wolnym a zamkniętym, aby sprawdzić, jak ograniczanie naturalnych potrzeb gatunkowych wpływa na zwierzęta.

Narzędzie AI potwierdziło, że poszczególne chrząknięcia, kwiki i piski odzwierciedlają pozytywne lub negatywne emocje.

Dla wielu rolników czy obrońców zwierząt odczytywanie zachowania zwierząt jest proste, ale współczesne metody badawcze stosowane na fermach i w hodowlach nie badają dobrostanu psychicznego zwierząt, a ograniczają się do kondycji fizycznej.

„Rozumienie emocji zwierząt ma kluczowe znaczenie dla ich dobrostanu, ale na fermach nie przyglądamy się im zbyt dokładnie” - mówi Elodie Mandel-Briefer z Uniwersytetu Kopenhaskiego cytowana przez Agencję Reutera.

Algorytm potwierdza - świnie mniej stresują się na wolności

Algorytm potwierdził, że zapewnienie zwierzętom dobrych warunków bytowania wpływa na ich emocje oraz odczucia. Wykazano, że świnie przebywające na wolnym wybiegu lub w chowie ekologicznym, czyli takie, które miały możliwość swobodnego poruszania się i grzebania w ziemi, w dużo mniejszym stopniu sygnalizowały, że są zestresowane. Od zwierząt trzymanych w hodowlach zamkniętych z mocno ograniczoną swobodą poruszania się i brakiem kontaktu z przyrodą, docierały sygnały świadczące o przeżywanym stresie.

„Gdy narzędzie będzie w pełni działać, rolnicy będą mogli używać aplikacji, która pomoże im przetłumaczyć emocje świń” - dodaje Mandel-Briefer.

Krótkie chrząknięcia wskazują zazwyczaj na pozytywne emocje, a długie sygnalizują dyskomfort (na przykład gdy świnie popychają się nawzajem przy korycie). Dźwięki o wysokiej częstotliwości, takie jak krzyki lub piski, zwykle oznaczają, że świnie są zestresowane, zwierzęta wydają takie odgłosy na przykład wtedy gdy odczuwają ból, walczą lub są od siebie oddzielone.

Lasy są zbawienne dla naszej psychiki. Ekspertka wyjaśniaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas