Reklama

Żabożerne nietoperze mają wyjątkowo dobrą pamięć

Naukowcy odkryli, że żabożerne nietoperze zamieszkujące Amerykę Południową cechują się wyjątkowo dobrą pamięcią długotrwałą. Niektóre osobniki nawet po czterech latach potrafiły zareagować prawidłowo na wyuczoną wcześniej sytuację.

Nietoperze gatunku Trachops cirrhosus możemy spotkać niemal wyłącznie w Ameryce Południowej, gdyż zasięg występowania tych stworzeń obejmuje tereny od południowego Meksyku aż po północną Boliwię. Zazwyczaj żyją one w grupach po kilkadziesiąt osobników, a ich głównym pożywieniem są żaby, na które polują, śledząc ich odgłosy.

Zobacz także: Nietoperze naśladują dźwięk pszczół w celu uniknięcia zagrożenia

Wyjątkowa pamięć nietoperzy

Właśnie tym nietoperzom postanowili przyjrzeć się naukowcy. Nauczyli oni 49 przedstawicieli tego gatunku skojarzenia pewnego dźwięku z darmową przekąską. Krótko mówiąc, po usłyszeniu danego odgłosu w pewnym miejscu pojawiał się smakołyk, który mogły skonsumować.

Reklama

Po wypuszczenie zwierząt na wolność co jakiś czas badacze wyłapywali jednego z nich i sprawdzali, czy dalej potrafi rozpoznać wyuczony wcześniej dźwięk. Jak się okazało, nawet po czterech latach stworzenia przechodziły prawidłowo test.

- Byłem zaskoczony! Myślałem, że przynajmniej rok będzie dla nich rozsądnym czasem do pamiętania, biorąc pod uwagę wszystkie inne rzeczy, które muszą wiedzieć i biorąc pod uwagę, że pamięć długotrwała ma realne koszty - powiedział dr May Dixon, współautor badania.

- Cztery lata to dla mnie uderzająco długi czas, by pamiętać dźwięk, którego możesz już nigdy nie usłyszeć - dodał.

Podobne próby wykonano również z nietoperzami, które nigdy nie zostały nauczone odpowiedniego kojarzenia. W odpowiedzi na dźwięk drgały one uszami, lecz ani razu nie podleciały do smakołyka.

- Nie zawsze jest prawdą, że bycie najmądrzejszym lub posiadanie najdłuższej pamięci jest w rzeczywistości korzystne - powiedział dr Dixon.

- Chcemy dowiedzieć się, kiedy te umiejętności rzeczywiście pomogą zwierzętom, a kiedy mogą być obciążeniem - dodał. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nietoperze | pamięć | Ameryka Południowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy