Wydobyto ją z liczącej 24 tys. lat zmarzliny. A później ożywiono
Mikroskopijne zwierzę zostało ożywione po tym, jak spędziło w stanie kryptobiozy 24 tys. lat. Bdelloidea - bo tak nazywa się znaleziony organizm - to przezroczyste zwierzę bezkręgowe z charakterystycznym wieńcem rzęsków. Rosyjscy naukowcy znaleźli je w rdzeniu zamarzniętej gleby wyodrębnionej z syberyjskiej zmarzliny.
- Nasz raport jest najpoważniejszym jak na razie dowodem na to, że wielokomórkowe zwierzęta mogą przetrwać dziesiątki tysięcy lat w kryptobiozie, czyli stanie całkowitego wstrzymania metabolizmu - powiedział CNN Stas Malavin, badacz w Naukowym Centrum Badań Biologicznych w Puszczinie w Rosji.
Kiedy bdelloidea została odmrożona, była zdolna się reprodukować, a także odżywiać. Dzięki datowaniu radiowęglowemu naukowcy dowiedzieli się, że zmarzlina, z której wydobyli zwierzę, miała 24 tys. lat.
Nadzieja dla kriokonserwacji
Żeby zrozumieć, jak stworzenie to przetrwało w zmarzlinie, naukowcy zamrozili i odmrozili współczesne bdelloidee, żyjące w regionie, w którym występują zmarzliny. Nie wszystkie przeżyły proces zamrażania, ale badanie dostarczyło sugestii, że zwierzęta te posiadają mechanizm, który może ochronić ich komórki i ograny przesz uszkodzeniami w bardzo niskich temperaturach.
Zobacz również:
Naukowcy uważają, że zbadanie tych mechanizmów może pomóc w znalezieniu sposobów na poprawę kriokonserwacji komórek, tkanek i narządów. Kriokonserwacja to proces, w którym komórki lub tkanki są przechowywane w ujemnej temperaturze, zwykle 77 K, czyli −196 stopni Celsjusza.
- Ludzie nie potrafią przechowywać organów i tkanek przez tak długi czas. Te bdelloidee, wraz z innymi organizmami znalezionymi w zmarzlinie, reprezentują wynik wielkiego naturalnego eksperymentu, którego nie potrafimy zreplikować [...] więc stanowią dobry materiał dla przyszłych badań - powiedział tygodnikowi The Guardian rosyjski naukowiec.
Źródło: CNN, The Guardian
mcz