Wieloryb Wally zgubił się na Morzu Śródziemnym

Naukowcy obawiają się, że młody wal szary może nie przeżyć, zanim znów uda mu się dostać do oceanu.

article cover
GUILLERMO ARIASAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Walenie z Pacyfiku zazwyczaj migrują wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zdaniem biologów wieloryby coraz częściej się jednak gubią. Wpływają do Atlantyku przez Arktykę, która z powodu globalnego ocieplenia w coraz mniejszym stopniu skuta jest lodem.

Zwierzę, któremu naukowcy nadali imię Wally, na Morze Śródziemne dostało się przez Cieśninę Gibraltarską. Wal podążał wybrzeżem marokańskim, skąd dotarł do Włoch, a następnie w okolicę wybrzeży Francji. Ssak płynie około 90 km dziennie. Obecnie znajduje się w okolicach Hiszpanii.

Wally ma około dwóch lat i liczy około ośmiu metrów długości (dorosłe osobniki osiągają do 14 m.). Naukowców niepokoi jego nagła utrata wagi. Ssak żywi się bezkręgowcami, które żyją na Pacyfiku. - Stracił dużo tkanki tłuszczowej, której potrzebuje do podróży. Jest wykończony. To sama skóra i kości. Odkąd rozpoczęliśmy obserwacje, nie widzieliśmy, żeby coś jadł - mówi Eric Hansen, szef francuskiej państwowej agencji ds. bioróżnorodności.

Zdaniem naukowców, zwierzę próbuje znaleźć drogę na ocean. Wpływa do zatok i jest coraz bliżej Gibraltaru. Wieloryb powinien tam dotrzeć w ciągu tygodnia.

CHLOE SEIFERTAFP

Kilka dni temu niedaleko Marsylii pływacz wpadł w sieci rybackie, jednak udało mu się uwolnić. Według badaczy kolejnym problemem dla ssaka może być gęsty ruch kontenerowców w Cieśninie Gibraltarskiej.

To drugi raz w historii, kiedy wal szary został zaobserwowany na Morzu Śródziemnym. Ostatnim razem zdarzyło się to 11 lat temu.

Naukowcy spodziewają się, że w związku z ocieplaniem się oceanów i topnieniem lodowców, będzie coraz więcej takich przypadków.
Zwierzęta tego gatunku występują w okolicach zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Kanady, oraz na wschodnim wybrzeżu Rosji, a także w wodach obok Półwyspu Koreańskiego i Japonii. Wale szare są uznawane za gatunek najmniejszej troski.

Wale szare do XVII w. wieku występowały również na Altantyku, ale zostały wybite przez wielorybników.

CHLOE SEIFERTAFP
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas