Wegetarianie i weganie mniej narażeni na ciężki przebieg koronawirusa

Naukowcy znaleźli dietę na koronawirusa. Niejedzenie mięsa pomaga w lżejszym przejściu zakażenia Covid-19.

article cover
pixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badania, które przeprowadzono w 6 krajach, opublikowano w czasopiśmie naukowym "BMJ Nutrition, Prevention & Health". Wynika z nich, że osoby na dietach roślinnych mają 73 proc. mniejsze ryzyko ciężkiego lub umiarkowanego przejścia koronawirusa. Z kolei u peskatarian, czyli osób, które nie jedzą czerwonego i białego mięsa, ale spożywają ryby, ta liczba wynosi 59 proc.

Naukowcy ostrzegają też, że niskowęglowodanowa i wysokobiałkowa dieta zwiększa ryzyko ciężkiego przechorowania Covid-19. Badacze sprawdzili deklaracje dotyczące sposobu żywienia i informacje o zakażeniach blisko 3 tys. pracowników opieki zdrowotnej w 6 krajach. Badania przeprowadzono rok temu. W ankietowanej grupie odnotowano ponad 500 infekcji.

- Od początku pandemii było wiele spekulacji dotyczących wpływu diety na ryzyko zakażenia. To badanie stara się odpowiedzieć na te pytania, ale trzeba brać pod uwagę również jego ograniczenia. Badanie opiera się w całości na samodzielnych deklaracjach, a wiele danych pokazuje, że poleganie na takim źródle informacji w badaniach dotyczących diety jest niewiarygodne - skomentował dla stacji SkyNews dietetyk z Uniwersytetu w Reading, prof. Gunter Kuhnle.

Z kolei zdaniem prof. Francosi Balloux z University College w Londynie, "badana próba jest odpowiednia, a analiza wygląda na kompetentnie przeprowadzoną".  Zdaniem genetyka potrzebne są jednak dalsze badania, by potwierdzić bezpośredni wpływ diety na przebieg zachorowania na koronawirusa.

Wyniki badań pokrywają się z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Instytucja sugeruje, aby w czasie pandemii dieta opierała się na warzywach, owocach i roślinach strączkowych. Z kolei czerwone mięso powinniśmy jeść najwyżej dwa razy w tygodniu, a drób od dwóch do trzech razy. Oprócz tego powinniśmy pić dużo wody. WHO zaleca od 8 do 10 szklanek dziennie, czyli około dwóch litrów, jednak dokładna ilość zależy od naszej wagi.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas