W Tatrach strażnicy znaleźli martwą niedźwiedzicę

Magdalena Mateja-Furmanik

Po słowackiej stronie Tatr pracownicy TANAP-u - odpowiednika polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego - dokonali smutnego odkrycia. W górach znaleziono martwą niedźwiedzicę.

article cover
materiały prasowe
W słowackiej części Tatr w ubiegłym tygodniu znaleziono martwą niedźwiedzicę. Trwa sezon godowy tego gatunku, więc możliwe, że samica uciekała przed samcemTANAPmateriały prasowe

Podczas służbowego patrolu uwagę słowackich strażników parku narodowego przykuł ostry, nieprzyjemny zapach. Gdy zaczęli szukać jego źródła, pracownicy natrafili na zwłoki niedźwiedzicy. Zwierzę zostało znalezione w rejonie Doliny Jaworowej, która leży na wschód od Morskiego Oka. 

Co było przyczyną śmierci niedźwiedzicy?

Najprawdopodobniej zwierzę spadło z wysokości. Wskazuje na to fakt, że niedźwiedzica leżała na wysokości 1600 m n.p.m, natomiast 200 metrów wyżej odnaleziono kawałki jej futra. 

Zdaniem pracowników parku może to oznaczać, że niedźwiedzica spotkała niedźwiedzia, przed którym chciała uciec.

"Ponieważ w tym okresie okres godowy niedźwiedzi osiąga szczyt, można przypuszczać, że niedźwiedzica straciła życie, uciekając przed samcem" - stwierdził Róbert Javorský z TANAP-u.

Jak ocenili strażnicy, samica miała ok. pięciu lat. Jej dokładny wiek zostanie jednak ustalony dopiero po szczegółowych badaniach. Słowaccy badacze pobrali już DNA do testów. 

Niedźwiedzica prawdopodobnie upadła z wysokościTANAPmateriały prasowe

Ochrona niedźwiedzi na Słowacji  

W Słowacji występuje o wiele więcej niedźwiedzi niż w Polsce. Podczas gdy w naszym kraju ich populację szacuje się na ok. 110 osobników, w Słowacji jest ich aż 2760. Między innymi z tego powodu, chociaż niedźwiedź jest gatunkiem chronionym, co roku Słowacja wydaje pozwolenia na odstrzały ochronne i polowania regulacyjne. 

Przyjmuje się, że obecnie na Słowacji występuje ponad 95 proc. zachodniokarpackiej populacji niedźwiedzia. Pomimo tak dużej liczby niedźwiedzi, do konfliktu z ludźmi dochodzi stosunkowo rzadko

Nie jestem twoim misiem. Dlaczego musimy chronić niedźwiedzie?
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas