W polskich lasach pojawiły się pierwsze przebiśniegi

Nadleśnictwo Baligród udostępniło na swoim profilu na Facebooku zdjęcie, które zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Widać na nim kwitnącą śnieżyczkę, czyli popularnego przebiśniega. Czy to oznacza, że wkrótce pożegnamy zimę?

W polskich lasach pojawiły się pierwsze przebiśniegi. Czy to oznacza, że możemy już oczekiwać nadejścia wiosny?
W polskich lasach pojawiły się pierwsze przebiśniegi. Czy to oznacza, że możemy już oczekiwać nadejścia wiosny?123RF/PICSEL

Nic tak nie wskazuje nadchodzącej wiosny jak kwitnące przebiśniegi. Mimo że mamy dopiero początek lutego, w polskich lasach zakwitły już pierwsze śnieżyczki. Tak jest m.in. w Bieszczadach, w Nadleśnictwie Baligród. Pierwsze rośliny wyglądają już spod warstwy śniegu.

Choć popularnie nazywane są "przebiśniegami", to pełna nazwa zwiastujących wiosnę kwiatów brzmi śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis L.). To gatunek znany na całym świecie jako symbol przedwiośnia.

Gdzie występują przebiśniegi?

Kwiaty te występują niemal w całej środkowej i południowej Europie - od Hiszpanii aż po Kaukaz i Azję Mniejszą. Polska jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ krajów, gdzie można spotkać przebiśniegi. Dziko rosną one u nas przede wszystkim w górach i południowej części kraju. Można na nie trafić także w Wielkopolsce i na Polesiu.

Przebiśniegi występują przede wszystkim na wilgotnych i bardzo wilgotnych glebach brunatnych. "Lubią" także dużą zawartość próchnicy w glebie. Co ciekawe, w Alpach można spotkać je nawet na wysokości 2200 m n.p.m.

Śnieżyczka przebiśnieg w północnej i zachodniej Polsce występuje tam, gdzie wcześniej były osady ludzkie, parki lub cmentarze. Jeśli już spotkamy te kwiaty w naturze, zazwyczaj będą to stanowiska, gdzie mogą być ich nawet tysiące.

Przebiśniegi są pod ochroną

Pamiętajmy, że dzikie przebiśniegi są objęte w Polsce ochroną. Jeszcze w połowie XX w. były one uznawane za jeden z najbardziej zagrożonych gatunków w całym kraju. Obecnie jednak bliskie zagrożenia są tylko na Dolnym Śląsku.

Obcy są wśród nas. Gatunki inwazyjne w PolscePrzemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas