Umierają starożytne drzewa, a wraz z nimi prastare dzieła sztuki

W Australii trwa wyścig z czasem. Starożytne znaki i rysunki wyryte na pniach australijskich baobabów mogą wkrótce przestać istnieć, bo umierają liczące setki lat drzewa. Rysunki w korze drzew są dla kultury Aborygenów tak ważne, jak rysunki naskalne.

Australijskie baobaby to także nośniki historii
Australijskie baobaby to także nośniki historiiGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Australijscy naukowcy wspólnie z przedstawicielami rdzennych mieszkańców kontynentu starają się udokumentować i ocalić jedne z najbardziej niezwykłych dzieł sztuki na świecie. W niezwykle trudno dostępnych terenach odnajdują dzieła sztuki przed setkami lat wyryte na korze australijskich baobabów.

Symboliczne drzewa

Rzeźby na drzewach opowiadają historię Króla Brązowego Węża (znanego Lingki) śniącego na odległym obszarze pustyni Tanami, która rozciąga się na granicy Australii Zachodniej i Terytorium Północnego.

Po ponad dwóch latach prac terenowych zespół badawczy z Australian National University (ANU), University of Western Australia i University of Canberra, współpracując z pięcioma rdzennymi plemionami, znalazł 12 drzew z rzeźbami.

Prof. Sue O’Connor ze Szkoły Kultury, Historii i Języka ANU podkreśla, że wiele rzeźbionych drzew ma już kilkaset lat i istnieje pilna potrzeba stworzenia wysokiej jakości kopii dzieł sztuki, zanim te niezwykłe drzewa umrą.

"W przeciwieństwie do większości australijskich drzew, wewnętrzne drewno baobabów jest miękkie i włókniste, a kiedy drzewa umierają, po prostu się zapadają do wewnątrz" - mówi profesor O’Connor. "Niestety, po wiekach, jeśli nie tysiącleciach, niesamowita grafika, z której słyną rdzenni Australijczycy, jest zagrożona zaginięciem".

Historia w przyrodzie

Przedstawicielka jednego z plemion, Brenda Garstone powiedziała, że ważne jest, aby rdzenna wiedza i historie nie zostały utracone i nadal są dzielone przez pokolenia. Prowadzimy wyścig z czasem, aby udokumentować to bezcenne dziedzictwo kulturowe" - powiedziała.

"Często mówi się, że baobaby australijskie żyją do 2000 lat, ale to założenie oparte na wieku niektórych masywnych baobabów w Afryce Południowej, które są zupełnie innym gatunkiem" - powiedziała. "Po prostu nie wiemy, ile lat mają baobaby australijskie. Niezbędne jest uzyskanie informacji o wieku tych niezwykłych australijskich drzew, które pomagają opowiedzieć historię rdzennych Australijczyków".

Naukowcy, posługując się zdjęciami satelitarnymi z Google Earth namierzyli setki drzew do których dotąd nie udało im się dotrzeć. Planują sprawdzić je pod kątem tego, czy ich kora zawiera starożytne rzeźby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas