Trzy tajemnicze linie przecinają Rosję. NASA opublikowała zdjęcie

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej byli zaskoczeni, gdy podczas obserwacji terenów znajdujących się w Rosji ich oczom ukazały się trzy ciemne, łamane, tajemnicze linie. Wbrew pozorom rozwiązanie tej zagadki nie ma nic wspólnego z kosmitami ani z innymi sekretnymi projektami. Chodzi o przyrodę.

Zdjęcie z 2017 r. zrobione w Rosji przedstawia 3 tajemnicze linie przecinające step. O co chodzi?
Zdjęcie z 2017 r. zrobione w Rosji przedstawia 3 tajemnicze linie przecinające step. O co chodzi?NASAmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zdjęcie opublikowane przez NASA w 2017 r. przedstawiające trzy ciemne linie wykonane z kosmosu zaczęło niedawno krążyć w polskich mediach. Uspokajamy jednak - nie ma to nic wspólnego z działaniami militarnymi ani rosyjską agresją na Ukrainę.

Rosja. Tajemnicze linie przecinają step

Nie zmienia to jednak faktu, że widok ten jest wielce enigmatyczny i najzwyczajniej w świecie ciekawy. Bo jaki cel mogą mieć takie wyraźne linie? Widać, że są one dziełem człowieka, bo załamują się zawsze pod kątem - tak, jakby były wykonane celowo.

Z odpowiedzią przychodzi samo NASA, które opublikowało rzeczone zdjęcie. Fotografia została wykonana nad rzeką Wołgą w obwodzie wołgogradzkim w Rosji, gdzie dominują gleby stepowe. Czarne linie widoczne na zdjęciu to tak naprawdę drzewa, które mają za zadanie chronić ten krajobraz.

Liczący 14 kilometrów pas osłania uprawy przed wiatrem. Ma on na celu wytwarzanie tzw. cienia wiatrowego. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona pól przed silnymi podmuchami, ale nie tylko. Taki pas drzew może też wpływać pozytywnie na lokalny mikroklimat, osłaniać przed hałasem, a w razie potrzeby - być źródłem cennego surowca, jakim jest drewno.

Krajobraz stepowy jest bardzo wymagający. Aby poradzić sobie z silnymi wiatrami, w długich pasach sadzi się drzewa
Krajobraz stepowy jest bardzo wymagający. Aby poradzić sobie z silnymi wiatrami, w długich pasach sadzi się drzewa 123RF/PICSEL

Po co pola przecina się pasami z drzew?

W klimacie stepowym drzewa pomagają także w ochronie zbiorników wodnych przed wysychaniem. Blokując wiatr, uniemożliwiają osuszanie np. bajor i stawów oraz erozję. Stanowią też naturalną barierę przed gromadzeniem się w zbiornikach soli i piasku, które "wędrują" niesione wiatrem.

W przypadku pasów, które widać na zdjęciu mamy do czynienia z trzema liniami drzew położonymi na osi północ-południe - precyzuje NASA. Każda z nich składa się z gęstych zadrzewień i ma ok. 60 metrów szerokości.

Wspólnie, przeplatane niezagospodarowanym miejscem, pasy mają szerokość 800 metrów. Pomiędzy drzewami jest na tyle dużo wolnej przestrzeni, że można tam utworzyć wąskie pola uprawne. Na fotografii widać też inne pasy roślinności ułożone w prostych liniach. Te nie są już jednak tak imponujące.

Co ciekawe, historia tworzenia takich "tajemniczych linii" sięga jeszcze XVIII w., kiedy to Rosjanie zaczęli osiedlać się na terytoriach stepowych. Dziś te tereny są zalesione ponad 2 mln hektarów drzew.

"Podglądacze przyrody". Polski zimorodek to mistrz polowaniamateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas