Sześć razy większy niż Yellowstone. Ogromny obszar ma objąć też Polskę

Aktywiści z Greenpeace chcą utworzenia ogromnego parku chroniącego Karpaty. W jego skład wchodziłyby obszary ośmiu państw, w tym część Polski. Międzynarodowy Park Karpat ma mieć blisko 50 tys. km kw. To sześć razy więcej niż słynny amerykański Yellowstone. Ma chronić wiele rzadkich gatunków roślin oraz zwierzęta, w tym niedźwiedzie, rysie czy wilki.

Międzynarodowy Park Karpat ma objąć m.in. część Polski
Międzynarodowy Park Karpat ma objąć m.in. część Polski123RF/PICSEL

Fundacja Greenpace zaapelowała do unijnych przywódców i krajów członkowskich Unii Europejskiej o utworzenie Międzynarodowego Parku Karpat. W ich przekonaniu utworzenie takiego parku uchroni florę i faunę - drzewa przed wycinką, roślinność przed degradacją oraz zwierzęta przed odstrzałem.

Międzynarodowy Park Karpat miałby objąć teren aż ośmiu państw, w tym część Polski.

Mapa przygotowana przez Greenpeace pokazuje obszar, który miałby być centralną częścią Międzynarodowego Parku KarpatGreenpeacemateriały prasowe

Yellowstone może się schować

Park, o który apeluje do UE Greenpeace ma być większy niż całe terytorium Danii i Holandii. Co więcej - miałby przebić powierzchnią słynny Park Yellowstone w USA, i to 6-krotnie.

Międzynarodowy Park Karpat ma mieć 50 tys. km kw. Greenpeace przygotował już nawet wstępną mapę obszaru. Ten miałby objąć Serbię, Ukrainę, Austrię, Rumunię, Węgry, Słowację, Czechy oraz terytorium trzech województw w Polsce: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Płat ponad 120-letniej buczyny karpackiej został wycięty w Magurskim Parku NarodowymInicjatywa Dzikie Karpatymateriały prasowe

Cel - ochronić Karpaty

Głównym celem utworzenia Międzynarodowego Parku Karpat jest uchronienie drzew przed wycinką. Jak wylicza Greenpeace, co godzinę tracimy 4 ha lasów karpackich.

Celem jest także zachowanie różnorodności biologicznej Karpat. Są one domem dla wielu rzadkich gatunków roślin. Na tych terenach można spotkać będące pod ochroną niedźwiedzie, wilki czy rysie.

Greenpeace uzasadnia swój apel tym, że Unia Europejska w Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i w prawie o odbudowie przyrody zobowiązała się do jej ochrony oraz odtwarzania.

Od 20 lat w Polsce nie powstał żaden nowy park narodowy

Mimo że od lat odbywa się na terenie Puszczy Karpackiej wycinka drzew i liczne protesty, to polscy urzędnicy chcą powołać do życia inny park narodowy. Pierwszy od 20 lat.

Jak już informowaliśmy, planowany Park Narodowy Doliny Dolnej Odry zostanie powołany w celu ochrony pięknej, unikalnej przyrody i zagrożonych zwierząt - bobrów, zimorodków, rybitw.

Lista ptaków chronionych w ramach funkcjonowania parku obejmuje blisko 200 gatunków. Znalazły się na niej m.in. rzęsorek rzeczek czy bielik. Międzyodrze to dzika kraina pełna torfowisk, łąk, kanałów czy rozlewisk, a nawet jezior. Tereny te są w większości zupełnie niedostępne dla ludzi.

Śmieci w polskich górach. Turyści co roku zostawiają ich tonyPolsat NewsPolsat News

Źródła: Greenpeace, National Geographic

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas