Syczek, czyli ekstremalnie rzadka sowa w Puszczy Białowieskiej

Syczek to przedstawiciel rodziny puszczykowatych i jedna z najmniejszych sów występujących w Europie. Dotąd w Polsce widziano ją niewiele ponad 20 razy. Właśnie taki ptak pojawił się w Puszczy Białowieskiej.

Syczek to jedna z najmniejszych sów w Europie
Syczek to jedna z najmniejszych sów w EuropieWikimedia Commons

Na naszym kontynencie można syczki spotkać przede wszystkim w regionie śródziemnomorskim. Ze względu na mały rozmiar (osiągają góra 22 cm), bardzo trudno je dostrzec. Właśnie dlatego doniesienia o zaobserwowaniu syczka zelektryzowały obserwatorów przyrody. 

"Na Białorusi w rejonie #PuszczaBiałowieska stwierdzono syczka! Syczek to ekstremalnie rzadko pojawiająca się w Polsce sowa, typowa dla południa Europy. Przyrodnicy białoruscy apelują o nieprzeszkadzanie sowom, trwa sezon lęgowy" - napisał na Twitterze Michał Żmihorski, dr hab. ekologii, profesor w Instytucie Biologii Ssaków PAN.

Jak wygląda syczek? Ma szare upierzenie niezależnie od płci. Czasem można też natrafić na przedstawicieli, których pióra są rude z typowym dla tego gatunku prążkowaniem - na wierzchu ciała znakowanie jest jaśniejsze, na spodzie ciała ciemniejsze. Znakiem charakterystycznym syczka są także jasne, żółte oczy. 

Ta mała sowa ma również małe szpiczaste uszka umiejscowione na sporej głowie, które można zobaczyć najczęściej, kiedy ptak jest zaniepokojony. Dzioby tych ptaków są niebieskawo-czarne, krótkie i wyraźnie zakrzywione. Rozpiętość ich skrzydeł sięga do 55 cm. 

Gatunek pod ścisłą ochroną

Syczka trudno wypatrzeć także z powodu nocnego trybu życia. Łatwiej niż zobaczyć jest go usłyszeć - ptak wydaje charakterystyczne powtarzalne gwizdy. 

Na terenie Polski gatunek jest objęty ścisłą ochroną, natomiast w skali globalnej nie jest uznawany za zagrożony, mimo że w wielu krajach obserwuje się spadek jego populacji. Zagrożeniem dla syczka jest rozwój rolnictwa i tym samym wycinanie starych sadów oraz zadrzewi śródpolnych, które są jego siedliskami.

mcz

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas