Święta rzeka pokryła się toksyczną pianą. Mieszkańcy stolicy zagrożeni
Oprac.: Katarzyna Nowak
Jedna z najistotniejszych dla mieszkańców Indii rzek, Jamuna w Nowym Delhi, pokryła się białą, toksyczną pianą. Zanieczyszczenia pochodzą z sektora przemysłowego i stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Na rzece Jamuna, płynącej w północnej części Indii, zaobserwowano toksyczną, białą pianę. Ścieki i inne zanieczyszczenia wpadają do głównego dopływu Gangesu od wielu lat.
W związku z zatruciem rzeki władze Nowego Delhi poinformowały, że zastosowano środki, które mają usunąć zalegającą na powierzchni pianę - podała agencja Associated Press.
Jamuna. Święta rzeka w stolicy Indii zanieczyszczona ściekami
To kolejny raz gdy do Jamuny trafiają zanieczyszczenia. W 2020 r. w raporcie rządowym stwierdzono, że stan rzeki pogarsza się krytycznie szybko.
Obecnie na powierzchni widoczna jest gęsta biała piana. Władze stolicy Indii obawiają się, że przez toksyny pokrzyżowane zostaną plany obchodów święta ku czci Boga Słońca, Chhath Puja.
Wyznawcy hinduizmu zazwyczaj wchodzą do rzeki, a nawet zanurzają się w niej. Jamuna ma długość 1376 kilometrów. Przez Hindusów nazywana jest świętą rzeką, ale równocześnie jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek na świecie.
Do Jamuny od wielu lat spływają nieodpowiednio zagospodarowane odpady, ścieki z gospodarstw i przemysłu oraz pestycydy stosowane w rolnictwie. Pomimo przepisów zakazujących spuszczania ścieków do rzeki i budowy dziesiątek oczyszczalni, proceder wciąż trwa.
Fatalna jakość powietrza w Nowym Delhi
W stolicy Indii mieszka ponad 20 mln ludzi. Zimą miasto jest pokryte toksycznym smogiem, a poziom zanieczyszczeń gwałtownie wzrasta. Emisje pochodzą nie tylko z transportu i przemysłu, ale i rolnictwa - końcem października rolnicy masowo wypalają pola po żniwach.
Sąd najwyższy Indii z początkiem października skrytykował brak działań zapobiegawczych na północy kraju, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia skali zanieczyszczeń w regionie.